İddia: Libya’da savaşacak Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilecek

İsrail merkezli The Forum for Regional Thinking adlı düşünce kuruluşunda Suriye ve Irak uzmanı olarak çalışan Elizabeth Tsurkov, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Suriyeli silahlı muhalif gruplara Libya’da altı ay savaşmaları karşılığında Türk vatandaşlığı çıkarılacağı sözü verildiğini iddia etti.

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş da, buna benzer duyumları başka Suriyelilerden işittiğini kaydetti.

Suriye’deki kaynaklarına istinaden bu iddiayı gündeme getirdiğini söyleyen Tsurkov, Türkiye destekli muhalif gruplardaki pek çok komutanın Türk vatandaşlığı aldığını da öne sürdü.

Tsurkov, Suriye’deki muhalif gruplardan Semerkand Tugayı’na bağlı bir cihatçıya neden Libya’ya gittiğini sorduğunu ve “Türkiye köpeği aç bırak ki seni takip etsin politikası uyguluyor” dediğini aktardı. İsrailli araştırmacıya göre cihatçı, Suriye’de savaşanların ayda 50 dolar kazandığını, Libya’da ise aylık maaşların 1,500 dolara çıkacağı söylentilerinin dolaştığını ileri sürdü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yakın zamanda 300’e yakın Suriyeli’nin Libya’ya gönderildiğini iddia ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Pazar günü katıldığı bir TV yayınında, Libya’da Türk askerinin savaşmayacağını, Türk subayların yalnızca koordinasyon görevi göreceğini dile getirmişti.

Türkiye’nin Suriye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir uzantısı olarak konumlandırdığı muhalif silahlı gruplara Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödeneğinden maaş verildiği haberleri daha önce basına yansımıştı.

Bazı uzmanlar, bu grupların orta vadede İran’ın Kudüs Gücü adını verdiği orduya benzer şekilde Ortadoğu’daki vekalet savaşlarına katılacağını öngörüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin