İdare mahkemesi kararı verdi: KHK ile ihraç edilenler avukatlık yapabilir

Ankara 23. İdare Mahkemesi, 689 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen ve ardından yaptığı avukatlık başvurusu da reddedilen hakim adayının açtığı davada karar verdi.

Mahkeme, avukatlığın kamu görevi değil kamu hizmeti olduğuna hükmederek, KHK ile ruhsat ve staj başvurusu yapanlara yönelik ret kararını iptal etti. Karara göre avukatlık başvurusuna verilen ret kararı iptal edildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre hakim adayı, KHK ile meslekten ihracından sonra Adıyaman Barosu’na baro levhasına yazılma başvurusu yaptı. Baro, hakim adayının başvurusunu kabul etti ancak bir sonraki aşama olan Türkiye Barolar Birliği (TBB), başvurucuya ret cevabı verdi.

TBB’nin başvuruyu reddetmesinin ardından açılan davada, kamu görevinden ihraç edilmenin avukatlığa engel olmayacağı belirtilerek, avukatlığın kamu görevi değil, kamu hizmeti olduğuna vurgu yapıldı.

Ankara 23. İdare Mahkemesi, 18 Nisan’da karara bağladığı davada, hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma ve kovuşturma olmayan davacıyı haklı bularak TBB’nin ret kararının iptaline hükmetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin