İçişleri Bakanlığı, uzun süre ara verdiği belediye denetimlerine tekrar başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanlığı, uzun süredir ara verdiği valilik ve belediye teftişlerine seçim sonrasında yeniden başlıyor. Bakanlıkça görevlendirilen Mülkiye başmüfettişleri, yaz teftiş döneminde doğu ve batıda toplam 25 il valiliğini denetleyecek. Müfettişler il ve ilçe belediyelerinin işlemlerini kontrol edecek.

T24’ün haberine göre, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Mülkiye Teftiş Kurulu’nda görevli başmüfettişler önümüzdeki haftadan itibaren yeniden sahaya çıkarak rutin denetlemelere başlayacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayı sonrasında görevlendirilen yaklaşık 80 müfettiş, oluşturulan çalışma gruplarıyla doğu ve batı bölgelerinde daha önceden belirlenen illere gidecek.

Her türlü yerel birimler incelenecek

Mülkiye Teftiş Kurulu’nun görevleri arasında yer alan ve düzenli olarak her yıl yaz ve kış dönemlerinde iki kez yapılan teftişlere yürütülen ‘FETÖ’ operasyonları, siyasi süreçler ve seçimler sebebiyle uzun süre ara verilmişti.

Denetlenecek birimler arasında polis, jandarma, sahil güvenlik gibi kolluk birimleri, nüfus ve vatandaşlık, göç idaresi, dernekler masası, özel güvenlik hizmetleri yer alacak.
Müfettişler, bu birimlerin dışında il ve ilçe belediye başkanlıklarını da denetlemekle yükümlü olacak. Belediyelerin iş ve işlemleri, müfettişlerce kontrol edilecek.

Gerçekleştirilecek denetlemelerde, bakanlığa bağlı birimlerin, mevcut yasal düzenlemelere olan uyumları, vatandaşla devlet arasındaki sorunları çözümlerinin sağlanıp sağlanmadığı, özellikle belediyelerin vatandaşa yönelik hizmetlerini nasıl yürüttüğü konularına bakılacak.

Suç unsuru varsa savcılıklara gönderilecek

Müfettişler, denetlemeleri sonunda teftiş raporları hazırlayacak. Bulunan eksiklikler ve başarılı çalışmaların yer alacağı raporlar il ve işçe yöneticilerinin değerlendirilmesinde etkili olacak. Müfettişlerin tespit ettikleri suç unsuru konularla ilgili hazırlayacakları raporlar ise, adli süreç başlatılması amacıyla savcılılara gönderilecek.

Teftişin kış döneminde ise, Ankara, İstanbul ve İzmir valilikleri ile bu kentlerin ilçelerini kapsayan ayrıntılı teftişler yapılacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin