İçişleri Bakanlığı 9 HDP’li meclis üyesini görevden aldı, çoğunluk AKP’ye geçti

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) dokuz meclis üyesi valiliğin talebi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. HDP, Tatvan ilçesinde meclis çoğunluğunu elinde bulunduruyordu. Üye sayısı 5’e düşen siyasi parti çoğunluğu da kaybetti.

İçişleri Bakanlığı’nın, seçimleri AKP’nin kazandığı, meclis üyesi çoğunluğunun ise HDP’de olduğu Tatvan ilçesindeki kararı tepki çekti. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Hakkında soruşturma olmayan bir HDP’li yok çünkü siyasetçilerimiz öksürse soruşturma açılıyor. Söz konusu meclis üyelerinin hakkında herhangi bir mahkumiyet ya da ceza yoktur. Bu nedenle görevden alımlar hukuksuzdur.” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığının kararında, “5393 sayılı Belediye Kanununun 47. Maddesi gereğince Tatvan Belediye Meclis Üyeleri Serap Çakmak Genç, Suat Yetişkin, Diyar Orak, Ahmet Sağnıç, İsa Taş, Şükrü Aydemir, Mehmet Nedim Türemiş, Çetin Yılmaz, Selami Karahan’ın geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasını müsaadelerinize arz ederim.” ifadeleri yer aldı. Tatvan Belediye Meclisinde görevlerinden uzaklaştırılan kişilerin hakkında soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin