İçişleri Bakanı Soylu, Nesin’in Almanya’ya iltica edecek bakan yazısını üstüne aldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artı Gerçek yazarı Ahmet Nesin’in “Yoksa iltica mı edecektiniz Sayın Bakanım” başlıklı yazısını üstüne aldı ve “İspat etmezsen karışmam” diye yazarı tehdit etti.

Türkiye’deki siyasi atmosferin oluşturduğu resmi ve gayri resmi göç ve iltica hikayelerinden ilginç bir ayrıntı ortaya çıkmıştı. ArtıGerçek Yazarı Ahmet Nesin, dünkü köşesinde Türkiye’den Almanya’ya gelen ve eşiyle birlikte oturum ve iş kurma imkanlarını arayan AKP hükümetinden bir bakan olduğu iddiasını kaleme aldı. Nesin, isim vermeden söz konusu bakanın Almanya’nın Hannover ve Düsseldorf şehirlerindeki araştırma ve iltica soruşturmasıyla ziyaretini yazdı.
Nesin, dünkü yazısında, “Yazdığım kişi bir bakan ama esasında Recep Tamam Erdoğan’ın gözünden düşmüş bir bakan.” demiş ve isim vermeden söz konusu bakana bazı sorular yöneltmişti.

“YÜZDE 25 DE OLSA ÜZERİME ALIYORUM”

İçişleri Bakanı Soylu isimsiz yazıyı üstüne alarak Nesin’i tehdit etti. Soylu twitter hesabından “Senin kastettiğin milletvekilliğinden bakan olan 4 kişi var. %25 de olsa üzerime alıyorum. Ben ve arkadaşlarım için adice ve müptezelce çirkin bir tezgah kuruyorsun. Senin mahkemedeki ifadeni bizatihi gelip o çirkin yüzüne bakarak dinleyeceğim. İspat etmezsen karışmam…” yazdı.

Nesin, “Yoksa iltica mı edecektiniz Sayın Bakanım?” başlıklı yazısında şu soruları sormuştu:

Sayın bakan, seçimlerden önce Almanya’ya eşinizle birlikte geldiniz mi?
Geldiğinizde eşiniz üzerinden bir şirket kurma araştırmalarınız ve planlarınız var mıydı?
Kurmak istediğiniz şirket üzerinden Almanya’da oturum almayı düşündünüz mü?
Siz de eşinizin 500-600 bin civarında alacağı ev ve kurduğu şirketten sonra aldığı oturum kartı sayesinde ‘Eş durumundan oturum’ için başvuracak mıydınız?
Kurulacak şirket ve alınacak ev için şehir olarak Hannover’i mi seçtiniz?
Almanya Hannover’den önce Dusseldorf’ta şirket kurma girişimleriniz oldu mu?
Şirketi ne tür bir ticaret üzerine kuracaksınız, sizin ya da eşinizin deneyimleri var mı?
Bu tip şirketlerin devam edebilmesi ve doğal olarak da oturumunuzu garantiye alabilmek için 3 yıl devamlı para alışverişi ve girdisi-çıktısı olması gerekiyor. Bunun için elinizde yeterli sermaye var mı?
Eğer ev, şirket kurma ve 3 yılı finanse edecek paranız varsa, bu parayı nasıl elde ettiniz?
Almanya’da ev alabilecek miktardaki parayı şimdiden transfer ettiniz mi, ettiyseniz miktarı ne ve hangi yoldan yaptınız?
Olası bir Recep Tamam Erdoğan’ın devrilmesi olasılığına karşın bu girişimleriniz hâlâ devam ediyor mu?
Esas merak ettiğim, Almanya’da oturma izni alma çabalarınızın nedeni, Recep Tamam Erdoğan’ın anti-demokrat emirlerini yerine getirmek zorunda olmanız mı, yoksa Ergenekon ve kendi inisiyatifiniz doğrultusunda kimi anti-demokratik eylemlere imza atmanız mı?
Diyarbakır Sur merkezli saldırılarla başlayan kanlı dönem ve devamı sizin bu kararı almanızda etkili oldu mu?”

http://tr724.wpengine.com/ahmet-nesin-gizlice-almanyaya-yerlesmek-icin-arastirma-yapan-bakani-yazdi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin