İBB’nin 1.000 yeni taksi teklifi UKOME’de 8. kez reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul için bin yeni taksi teklifi bugünkü UKOME toplantısında 8. kez reddedildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 8. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine.” ifadelerini kullandı.

İBB UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir’in başkanlığında Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bin adet yeni taksinin hizmete alınması teklifi oy çokluğuyla UKOME toplantısında 8’inci kez reddedildi. Oylamada bakanlık temsilcileri ile aynı zaman ‘taksi plaka ağası’ olan esnaf odası temsilcileri ret oyu kullandı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, 23 Haziran seçimi sonrası UKOME’nin yapısının siyasi nedenlerle neden değiştirildiğini daha önce hazırlanan raporlara atıf yaparak anlattı. Demir, “2018 yılında hazırlanan rapor. Hazırlayanların arasında ikinci sırada da (bugün ret oyu verenler arasında bulunan) Serdar Yücel var. O dönem toplu ulaşım hizmetleri müdür yardımcısı. Söylediği şey şu; 2023 yılında İstanbul’a 23 bin 867 taksi lazım. Rapor burada. Keşke kurum değiştirince görüş değiştirmeseydik de biz de bunları söylemek zorunda kalmasaydık. Keşke bugün söylediklerinizi bu raporda da yazsaydınız.” dedi.

TAKSİ PLAKASININ DEĞERİ 2,5 MİLYON TL

İstanbul’daki taksi sayısı 30 yıldır değişmiyor; 17 bin 395. 1990 yılında kentin nüfusu 7,4 milyonken de 17 bin 395 taksi vardı, bugün aynı sayıda taksi var. İstanbul’da bir taksi plakasının fiyatı 2,5 milyon TL civarında. 17 bin 395 adet taksinin toplam değeri 40 milyar lira olarak hesaplanıyor. Taksi sayısı örneğin 20 bine çıkarsa plakaların değeri de düşecek. Bu nedenle mevcut taksi plakası sahipleri düzenlemeye karşı çıkıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin