Hz. Muhammed (sav) hakkındaki yanlış şiddet algısının nedeni nedir?

İlahiyatçı Yazar Reşit Haylamaz KARDELEN isimli YouTube kanalında ‘Hz. Muhammed (sas) hakkındaki yanlış şiddet algısının nedeni nedir?’ sorusunun cevabını açıkladı. Hz. Muhammed’in (sav) ilk savaşını Bedir’de yaptığını ve Mekke döneminde her türlü eza ve cefaya rağmen tek bir karşılık verilmediğini hatırlatan Haylamaz, ama buna rağmen zihinlerde realiteden daha farklı bir tablonun canlandığını söyledi.

Bunun cevabının cahiliye döneminde geldiğini aktaran Haylamaz, “Cahiliye sözlü kültüründe kahramanlık ve cömertliğin ön planda tutuluyordu. Bu yüzden bu dönemlerde de Efendimiz’in (sav) mecburiyetten ve istemeyerek yaptığı savaşlarda kahramanlıklar ön planda tutuldu. İlk dönemde yazılan 20 İslam tarihi kitabından on dokuzunun isminde ‘Megazi’ (savaşlara dair) geçmektedir ve yirmisinde de savaşlar konu edilmiştir. Modern çağdaki produksiyon ve filmlerde de savaşlar ön plandadır.” dedi.

Haylamaz, “Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) sürekli olarak şiddete muhatap olmasına rağmen misli ile mukabelede bulunmamış, bulunulmasına izin vermemiş, “Sen af ve müsamaha yolunu tut, iyiliği emret, cahillere aldırış etme” (A’râf Sûresi, 7:199) ilahi fermanı çerçevesinde “Ben af ile emrolundum” buyurmuşlardır. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) savaşmak mecburiyetinde kaldıkları durumda bile yaşatmaya matuf bir duruş içerisindelerdi. Bedir Savaşı’nda yaşanan bir örnek vaka. Efendimiz (sas) kardeşi ölen Sahabiye savaş esnasında haber verilmemesini istiyor. Çünkü o Sahabinin elindeki esiri öldürebileceğini ifade ediyor. Mesala bu tip hadiseler kahramanlıkların gerisinde kalmış. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’ın sebeplere tevessül adına yanında taşımak zorunda kaldıkları kılıçlarında bir damla dahi kan yoktur. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in ortaya koyduğu ve uyguladığı kurallar neticesinde, savaşlarda hiçbir kadın veya çocuk öldürülmemiştir.” dedi.

Haylamaz, “Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) kendi hayatları çerçevesinde günümüz insanına anlatılabilse onu kabul etmeyecek hiç kimse yoktur.” dedi.

İşte Reşit Haylamaz’ın ‘Rahmet peygamberi (sallallahu aleyhi ve sellem) hakkındaki yanlış şiddet algısının nedeni nedir?” sorusunun cevabını verdiği videosu;

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin