Hüda Kaya, TBMM’de Fuat Oktay’a sordu: SADAT 15 Temmuz’da yer aldı mı?

HDP Milletvekili Hüda Kaya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın cevaplaması istemiyle 15 soru sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, TBMM’ye verdiği soru önergesi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a 15 soru yöneltti. Kaya, önergesinde, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafından kurulan ve kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer alan SADAT A.Ş’in, kendisini “savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket” olarak tanımladığını hatırlattı.

FUAT OKTAY’A SADAT SORULARI

Kaya, önergesinde, “SADAT A.Ş adlı kuruluşun, El Nusra ve Sultan Murad Tugayları gibi örgütlere silah gönderdiğine ve militan eğitim kampları olduğuna dair iddialar gündeme gelmiştir. Ayrıca bu kuruluşun resmî internet sitesinden ‘suikast tekniği’ ile ‘gayri nizami harp’ hizmetleri verdiğini duyurması, toplumun güven içinde yaşama beklentisini ciddi şekilde yaralamakta ve İzmir HDP il binasına saldırarak Deniz Poyraz adında partili bir kadını katleden katilin silahlı eğitim aldığına ilişkin sosyal medya hesaplarında paylaştığı fotoğraflarla bu iddialar tekrar gündem olmuştur” ifadelerine yer verdi. HDP’li Hüda Kaya’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği SADAT soruları şöyle:

”SADAT NE SIKLIKLA VE HANGİ KURUMLARCA DENETLENİYOR?”

 1. SADAT A.Ş ile işbirliği içinde olan çalışan ya da danışmanlık hizmeti alan herhangi bir kamu kurumu bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangileridir?
 2. SADAT A.Ş ne sıklıkta ve hangi yetkililer- kurumlar tarafından denetlenmektedir?
 3. Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, SADAT A.Ş ile herhangi bir çalışma yürütmekte midir? Yürütmekte ise bu çalışmaların içeriği ve amaçları nelerdir?
 4. SADAT A.Ş yurt içinde şimdiye kadar nerelerde eğitim kampları veya çalışmaları olmuştur? Buralardan eğitim alan kişi sayısı belli midir? Bu kişiler daha sonra hangi kurum veya kuruluşlarda ve hangi bölgelerde çalışmaktadır?

”ÜLKE İÇİNDE VE DIŞINDA SADAT’IN ASKERİ EĞİTİM KAMPLARI VAR MI?”

 1. SADAT A.Ş tarafından kendi sitesinde de belirtildiği gibi eğitim, danışma ve donatım faaliyetlerini hangi ülkelerde sürdürmektedir? Bu ülkelerde eğitim verilen kişi sayısı kaçtır? Eğitim alan bu personeller nerelerde görevlendirilmektedir?
 2. Ülke içinde veya dışında SADAT A.Ş’nin askeri eğitim verdiği kamplar bulunmakta mıdır? Varsa bu kamplar nerededir ve kimlere eğitim verilmektedir? Denetimleri kimler tarafından ne sıklıkta yapılmaktadır? Eğitim alan bu kişiler nerelerde istihdam edilmektedir?
 3. Sultan Murad Tugayları ve El Nusra terör örgütüne silah gönderdiğine ve militanlarını eğittiği dair iddialar hakkında soruşturma açılmış mıdır?

”SADAT, BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNDE KATLEDİLEN ER VE ASKERİ ÖĞRENCİLER OLAYINDA YER ALMIŞLAR MIDIR?”

 1. SADAT çalışmaları içinde yer alan kişiler 15 Temmuz’da İstanbul Boğaziçi köprüsünde katledilen er ve askeri öğrenciler olayında yer almışlar mıdır?
 2. Afganistan/Kabil havaalanında SADAT‘ın rolü nedir?

”TSK VE EMNİYET GÜÇLERI HARİCİNDE TÜRKÇE KONUŞMAYAN KİŞİLER SADAT ELEMANLARI MIYDI?”

 1. Benim de içlerinde bulunduğum- 2015 12 Kasım günü Eş başkanımız Figen Yüksekdağ ve bir grup ile Silvan’daki gerilimli ortamda ziyarette bulunduğumuz sırada TSK ve Emniyet güçlerinin haricinde üstlerinde ‘Esedullah’ ‘Cundullah’ yazılı yelekler giyinmiş, çoğu kır saçlı, sakallı ve müstakil şekilde faaliyet gösteren, tekbirler getirerek, gerçek mermilerle bizlere saldıran, TSK ve Emniyet güçlerinin haricinde hatta içlerinde Türkçe konuşmayan, yabancı elemanların da olduğu bu ekipler SADAT elemanları mıdır?
 2. Yine aynı süreçte, Lice’de köylüleri benzinle yakmak isteyen jandarmanın engellediği kişilerin SADAT’la ilgisi var mıdır?
 3. Hem darbe girişimi sırasında hem de benzer olaylarda, iktidar yanında yer alıp, cinayet dahil her tür suçu işleyenlere yönelik olarak 696 sayılı KHK çıkarılmış ve bu kamuoyunda uzun süre iç savaş KHK’sı olarak tartışılmıştır. Bu KHK, SADAT üyelerine yönelik olarak mı çıkarılmıştır?

”SADAT’IN ORDUYA İSTEDİĞİ KİŞİLERİ YERLEŞTİRME GÜCÜ VAR MI?”

 1. 2017’de “Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 26’cı maddesinde değişiklik” yapılarak, özel güvenliğe uzun namlulu silah taşımasına izin verilmesi SADAT ve partnerleri olan güvenlik firmaları ile ilişkili midir?
 2. Adnan Tanrıverdi’nin, “Darbeden sonra orduda istediğimiz değişiklikleri yaptık” ifadelerinde olduğu gibi SADAT’ın orduya istediği kişileri yerleştirme ve istediği düzenlemeleri yaptırabilme gücü var mıdır?
 3. SADAT Libya’da, eğitim faaliyetlerine katılarak, Albayrak firması ile alanda bir ortaklık kurulmuş mudur ve İHA ve SİHA eğitimi vermiş midir?

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin