Hizmet gönüllüleri festivalin gelirini Atina’daki afetzedelere bağışlayacak

Haber | Necdet Çelik – Köstence, Tr724

Romanya’daki Hizmet gönüllüleri Atina’daki yangından etkilenenlere anlamlı bir jest yaptı. Bu hafta sonu Köstence’de düzenlenen Türk festivalinin geliri, afetzedeler için açılan hesaba yatırılacak.

Romanya’daki Hizmet gönüllülerince kurulan Tuna Vakfı, her yaz çeşitli şehirlerde düzenlediği festivallerle Türk kültürünü tanıtıyor. Türk festivali bu hafta sonu otağını Karadeniz kıyısındaki Köstence iline kurdu. Açılan standlarda kebapların yanı sıra geleneksel ev yemekleri ve tatlıları Romen konukların beğenisine sunuldu. Standlarda Hizmet okullarında çalışan öğretmenler ve eşleri görev aldı. Yağmura rağmen ilgi beklenenin üzerinde oldu.

Vakıf yönetimi, Köstence’de düzenlenen festivalin gelirini Yunanistan’daki yangında zarar görenlere gönderme kararı aldı. Düşen ateşin herkesi yaktığı bilinciyle hareket ettiklerini kaydeden vakıf başkan yardımcısı Yusuf Küçük, ‘’Böyle bir işi severek yapıyoruz. Çünkü bu insanlık vazifesi.’’ dedi.

‘’EŞİTTEN ÖTE KARDEŞİZ BİZ!’’

Türk dostlarının jesti Köstence’deki Yunan toplumunu mutlu etti. Romanya’daki Yunan Toplumu Başkanı Anton Traian Antoniadis takdirlerini ‘’Buradaki tüm insanlar olarak eşitten öte kardeşiz biz. Kimliğin fark etmiyor. Fark eden, yakınındaki insanın ihtiyacı için ne hissettiğindir.’’ sözleriyle dile getirdi.

Festivalde Türk, Romen ve Yunan halk oyunları ilgiyle izlendi. Sema gösterisi beğeni topladı. Tuna Vakfı’nın gelirini mağdurlara adadığı festivallerin bir sonraki etabı,önümüzdeki hafta ülkenin batısındaki Oradea kentinde düzenlenecek.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin