Hindistan’da gizemli hastalık: 300 kişi hastaneye kaldırıldı

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da koronavirüs etkisini artırırken ülkenin güneydoğusundaki Andra Pradesh eyaletinde hafta sonu gizemli bir hastalık salgını sonucu 300 kişi hastaneye kaldırıldı.

Henüz belirlenemeyen bir rahatsızlıkla yüzlerce insan hastaneye başvururken, hastaların mide bulantısı, bilinç kaybı ve göz yanmasından muzdarip oldukları açıklandı. Hastaneye başvuranlara koronavirüs testi yapıldığı ve tamamının negatif çıktığı belirtildi.

Yetkililer, hastalığın tespitiyle ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı. Eluru Devlet Hastanesi’nden bir yetkili The Indian Express gazetesine yaptığı açıklamada, “Başta çocuklar olmak üzere, kendilerini iyi hissetmediklerini söyleyerek hastaneye gelenler gözlerinde yanma olduğunu belirttikten sonra aniden kusmaya başladı ve bazıları titreyerek krize girdi.” dedi.

HAVA VE SUDAN ŞÜPHELENİLDİ

Hastaneye gelenlerin büyük bir bölümü daha sonra taburcu edildi. Yetkililer, ilk etapta şikayetlerin şebeke suyundan ya da hava kirliliğinden kaynaklandığından şüphelendiklerini ancak yapılan ilk incelemelerde hastalığın nedeninin bu iki etkenden olmadığının anlaşıldığını söyledi.

Andra Pradesh eyaletinin Sağlık Bakanı Kali Krishna Srivinas, hastalardan kan örneklerinin alındığını ve laboratuvara gönderildiğini açıkladı. Srivinas, “Yetkililerin hastaneye başvuran kişilerin yaşadıkları bölgelerde yaptıkları incelemenin ardından şebeke suyunun kirlenmesi ve hava kirliliği gibi etkenleri safdışı bıraktık. Bu, gizemli bir hastalık ve neden kaynaklandığını laboratuvar incelemesinin ardından anlayabileceğiz.” şeklinde konuştu.

Muhalefetteki Telugu Desam Partisi, olayla ilgili soruşturma açılmasını talep etti ve şebeke suyunun kirlenmiş olabileceğini öne sürdü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin