Hiç bir hakimin garantisi yok!

HABER ANALİZ | İLKER DOĞAN

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, yargının çelişkili Metin İyidil kararıyla ilgili sözleri önemli. Erdoğan, ‘beraat’ kararı veren ve İyidil’i serbest bırakan hakimleri bir çırpıda ‘f.töcü’ ilan etti. Halbuki o hakimler daha düne kadar görevlerinin başındaydı ve haklarında soruşturma bile yoktu! İktidarın hoşuna gitmeyen tek bir karar vermeleri, hakimleri ‘f.töcü’ yapmaya yetti. Bu şu anlama geliyor; hiç bir yargı mensubunun yarın ‘f.töcü’ ilan edilmeyeceğinin garantisi yok! Hakimlerin ‘terörist’ ilan edilmeleri için iktidarın hoşuna gitmeyen tek bir karar vermeleri yeterli…

Eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil kararı, Türkiye’de yargının geldiği noktayı göstermesi açısından önemli. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yargılandığı davada ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezasına çarptırılan İyidil, istinaf mahkemesinde ‘beraat’ etmiş ve tahliyesine karar verilmişti. Ardından verilen ‘talimat’ gereği İyidil yeniden gözaltına alındı ve tahliyesinden 3 gün sonra yeniden tutuklandı.

ERDOĞAN: GEREKLİ TALİMATLARI VERDİK!

Konu dün AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a soruldu. Erdoğan, yargının verdiği kararın ‘anlaşılır’ olmadığını söyledi, gerekli talimatları verdiklerini anlattı: “İlginç olan şey şu; tabii bunların hepsinin talimatlarını da verdik, yani kararı veren kişi veya kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor. Müebbet hapse mahkûm olmuş bir kişinin hemen tahliyesini verme gibi bir yola bir mahkeme nasıl gidebiliyor? Bu anlaşılabilir bir şey değil.”

HANİ YARGIYA MÜDAHALE YOKTU!

Erdoğan’ın açıklamalarının bir kaç boyutu var. Öncelikle Erdoğan, yargıya talimat verdiklerini birinci ağızdan itiraf ediyor. ‘Gerekli talimatları verdik’ diyor. Zaten beraat kararı veren hakimler hakkında HSK’nın jet hızıyla soruşturma açarak, her birinin ayrı yerlere sürülmesi iktidarın yargı üzerindeki baskısını göstermesi açısından yeterli. Kararın üzerinden saatler geçmeden yandaş medyada söz konusu hakimler hakkında ‘f.töcü’ yayınları başlamıştı bile. Halbu ki daha düne kadar o hakimler hakkında soruşturma bile yoktu!

BÜTÜN HAKİMLER POTANSİYEL TERÖRİST!

Açıklamanın ikinci önemli sonucu ise hakimlerin verecekleri muhtemel ‘hukuki’ bir karar sonrası ‘terörist’ ilan edilmelerinin an meselesi olduğu. Her hangi bir hakim, yarın hukuku uygulamayı aklından geçirir ve kanunlara uygun kararlar almaya kalkarsa anında ‘terörist’ ilan edilme riskiyle karşı karşıya. İktidar temsilcileri en yüksek perdeden bütün hakimleri ‘terörist’ ilan edebileceğini İyidil kararından sonra cümle aleme gösterdi. Cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan Erdoğan, hiç bir yargı kararı olmaksızın hakimleri bir çırpıda ‘f.töcü’ ilan etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin