HDP’li Ergani Belediyesi’nin deprem yardımları geri çevrildi

HDP’li Diyarbakır Ergani Belediyesi’nin depremzedeler için Elazığ’a gönderdiği yardım kamyonları şehre sokulmadı.

Ergani Belediyesi Eş Başkanı Meryem Yıldız, “Bu karar tamamen siyasidir. Şu an yardım görülen bölgelere gidiyor, biz daha kırsal bölgelere yardımın gitmediğini ve oralara yardım götürmek için çabalıyoruz” dedi

Birgün’ün haberine göre, Elazığ Valiliği, Ergani Belediyesi’nin depremzedelere gönderdiği iki kamyon yardım malzemesinin kente girişine izin vermeyerek geri gönderdi. Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Ergani Belediyesi Eş Başkanı Meryem Yıldız, kararın siyasi olduğunu belirtti.

Yardım için toplanan iki kamyon dolusu gıda, çocuk bezi, ısıtıcı ve battaniye gibi ürünlerle kendisinin de Elazığ’a giden Yıldız, il sınırında durdurularak yardımlarını ulaştıramadıklarını belirtti. Çevirmede kendilerine AFAD ve Kızılay dışında hiçbir yardımın halk sağlığı dolayısıyla kente alınmadığını belirten Yıldız “Yardımlarımızı gerekirse AFAD ve Kızılay’a vereceğimizi söyledik. Gıdaların son kullanma tarihlerine bakalım, kontrollerini yapalım dedik, kabul etmediler. Gıdayı bir yere kadar kabul etmemiz mümkün ancak battaniye kadın ve çocuklar için gereken şeyler, ısıtıcılar ve battaniyeler vardı. Bunları almamaları mümkün değil. Bu karar tamamen siyasidir. Şu an yardım görülen bölgelere gidiyor, biz daha kırsal bölgelere yardımın gitmediğini ve oralara yardım götürmek için çabalıyoruz. Yardımlarımızı yapamadan Ergani’ye dönmek zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

HDP’DEN AÇIKLAMA

HDP konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Partimizin topladığı battaniye, çadır ve kuru gıda kolileri İçişleri Bakanı’nın talimatıyla depremzedelere ulaştırılamamaktadır. Böyle zamanlarda küçük siyasi hesaplarla, iktidar oyunlarıyla yardımların ulaşmasını engellemenin hiç bir açıklaması olamaz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin