İkisi il, çoğu HDP’li 28 belediyeye kayyım atandı

Teröre destek verdiği gerekçesiyle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesindeki 28 belediyeye kayyım atandı. Kayyım atanan belediyeler arasında Hakkari, Batman, Sur ve Diyadin, Silopi, Cizre belediyeleri yer alıyor. İki gün önce konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 belediyeye kayyım atanacağı sinyalini vermişti.

Hükümetin 14 Aralık 2015 sürecinden sonra işletmeye başlattığı kayyım atanması yöntemiyle başta gazeteler olmak üzere, işyerleri ve holdinglere hukuksuz şekilde el konulmuştu. Kayyım yönetimine devredilen bir kısmı daha sonra kapatılan kurumlar arasında Koza İpek Grubu, Zaman Gazetesi, Kanaltürk televizyonu, Bugun Tv, Bugün ve Millet gazeteleri, Cihan Haber, Ajansı, Kaynak Holding ve bağlı kuruluşlar, bir çok üniversite ve eğitim kurumu, İstikbal Grubu gibi sivil kurum ve kuruluşlar yer almıştı.

PKK, ‘KAYYIMLARI HEDEF ALIRIZ’ TEHDİDİNDE BULUNMUŞTU

Terör örgütü PKK’dan Murat Karayılan HDP’li belediyelere yönelik böyle bir hamle gelmesi halinde  “Belediyelere el koyarlar ve yerine kimi belediye başkanı yaparlarsa onu hedef alırız” tehdidinde bulunmuştu.
SOYLU ‘NUN KANDİL AÇIKLAMASINDAN İKİ GÜN SONRA

İçişleri Bakanı Soylu iki gün önceki açıklamasında, “Bize kanun hükmünde kararnamenin verdiği yetkiyle 15 gün içerisinde 28 belediyenin yönetimi teröristlerde değil, 28 belediyenin yönetimi Kandil’in talimatıyla değil, şu ay yıldızlı bayrağı kendi gönlüne sindirmiş insanların yönetimiyle devam edecektir. herkesin böyle bilmesini isteriz” demişti.

Bazı haber sitelerinde yer alan ve 28 belediyeye atanan kayyımları gösteren liste şöyle:

belediye kayyimlari

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin