‘Hayalet ev’in komşuları da şaşkın

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda’nın doğusunda bulunan Drenthe şehrindeki hayalet evde dokuz yıldır kıyameti bekleyen aile aile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Belediye Başkanı de Groot, dünyanın gündeminden düşmeyen olayla ilgili yeni bilgiler verirken, hayalet evin komşuları ise oldukça şaşkın.

Ruinerwold çiftlik evindeki altı kişinin kurtarılmaması halinde daha uzun yıllar orada kalacaklarını belirten De Wolden Belediye Başkanı de Groot, sözkonusu altı kişinin psikolojik tedavisinin devam ettiğini söyledi.

Groot, “9 yıldır bu çiftlikte kalan aile fertlerinden 25 yaşındaki kişinin, bir bara gelerek barmene herşeyi anlatması ile olay ortaya çıktı. Çiftliğe polis ekiplerimiz baskın düzenledi. Arama sırasında, oturma odasında bir dolabın arkasındaki bodrum katında bir merdiven olduğu keşfedildi. İnsanlar yıllarca dış dünyayla temas halinde olamamışlar. Tamamen izole bir yaşam sürmüşler.” dedi.

Belediye Başkanı Roger de Groot, gözaltında tutulan altı kişinin serbest bırakıldığını, onları bu evde alıkoyan 58 yaşındaki şahsın tutuklandığını açıkladı. Roger de Groot, “Babaları ile birlikte, 18 ila 25 yaşları arasındaki beş genç ve onlara 58 yaşındaki bir adam o evdeydi.Yaptığımız araştırmada 58 yaşında tutuklanan adam ve aile arasındaki ilişki net değil. Ayrıca ailenin annesinin birkaç yıl önce öldüğünü öğrendik.” ifadelerini kullandı.

AİLENİN 5 FERDİ ÖZEL KORUMA ALTINDA

Ailenin 5 ferdinin şu anda güvenli bir yerde kaldığını belirten Belediye başkanı de Groot, şunları anlattı: “Bu kişilerin  dinlenmeye ihtiyacı var. Bunlar belediye nüfusuna kayıtlı değil. Polis, eve yaptığı baskında orada geçici olarak döşenmiş yaşam alanları buldu. Belediye sınır alanımızda şu ana kadar böyle bir şey yaşanmamıştı. Polisin yaptığı araştırmalar sürmekte. Soruşturmanın devam etmesi nedeniyle aile hakkında daha fazla bilgi vermeyeceğim.”

Groot, insanların neden “kıyameti bekledikleri” konusunda ise herhangi bir  açıklama yapmadı. Diğer taraftan Başkan De Groot, çiftliği kiralayan ve gözaltına alınan 58 yaşındaki Josef B.’nin, ailenin babası olmadığını vurguladı..

KOMŞULAR: HİÇ HABERİMİZ OLMADI 

Ruinerwold çiftlik evine komşu olan Ted van der Sar, aile ile ilgili hiç irtibatlarının olmadığını, olayı polis baskını ile öğrenince şok olduklarını söyledi. Sar, “Gerçekten ne yapacağımızı bilemedik. Hiç bir kontağımız olmadı. O evde ne olup bittiğinden hiç haberimiz olmadı. İnsanlar ne yapıyor neler ile meşguller hiç bilgimiz olmadı. 9 Yıl orada yaşadıklarını polis ve belediye başkanın açıklanmasından öğrendik.” dedi.

Diğer bir komşu Karel van Dijk ise şunları aktardı: “Benim evim onlara 250 metre mesafede çok defa bu evin yanından geçerken kafamı çevirip de hiç bakmadım. Çok ilginç ve ürpertici gelmiştir bu çiftlik. Ben şahsen bu olayı duyduğumda şok oldum. Olmaması gereken tasvip etmediğim bir durum.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin