Havuz medyasından Damat Berat’a ‘racon’ boykotu mu?

HABER-YORUM | MEHMET YILDIZ | @myildiztr724

Son günlerde Sabah gazetesinde ilginç bir gelişme yaşanıyor. İlk gün herhalde unuttular dedim. İki gün, üç gün geçti, hâlâ yok! 18 Ağustos’tan bu yana Damat Beray Albayrak Sabah gazetesinin 1. sayfasında görünmüyor. Halbuki teamül şöyleydi: Manşet ikiye bölünür, büyük kısımda Cumhurbaşkanı Erdoğan, küçük kısımda Damat Berat Paşa yer alırdı. Ama dediğim gibi 18 Ağustos’tan bu yana Berat kayıp. Üstelik biraderi Serhat Albayrak’ın gazetesinde!

20 Ağustos günü AKP İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Kasımpaşalı Erdoğan, “… birilerinin şahsımın adına adeta racon kestiği, herkese ayar vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer bir racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim” buyurmuş.

Bu konuşmadan sonra bütün gözler, başta Cem Küçük olmak üzere sosyal medyada her gün birilerine ayar veren tiplere döndü. Nedense hiçbiri üzerine alınmamış gibi ‘Reis doğru söylüyor’ diyerek bildiklerini okumaya devam ettiler. Bir tanesi istisna.

Mafya usulü talimat: Gördüğünüz yerde boğazlayın!

Malum konuşmadan iki gün önce Enerji Bakanı Damat Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul´da düzenlenen bir toplantıya katıldı. Toplantıda yurtdışına burslu olarak gönderilen öğrencilere konuşan Albayrak’ın şu sözleri ertesi günün gazetelerinin çoğunun birinci sayfalarında yer aldı:

“Bu ülkeyi, bu milleti, bu dini karalamak için, ihanet etmek için, iğrenç bir diaspora network’ü ile her gün zehrini ve ihanetini yurtdışında da akıtıyor. Gittiğiniz ülkelerde görüyorsunuz. Valla yerinizde olsam ben zor sabrederdim. Gördüğüm yerde boğazlarım yani.”

Evet aynen böyle dedi. Koskoca devletin bakanı, devlet bursuyla yurtdışına gönderilen öğrencilere, yerinizde olsam ben zor sabrederdim diyerek gördüğü yerde cemaat mensuplarını boğazlama hedefi verdi. Yani bir nevi racon kesti.

Bunları söyleyen sıradan biri değil, Cumhurbaşkanının damadı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Enerji bakanı, Erdoğan’dan sonra yerine geçecek en kuvvetli aday olarak konuşulan Berat Albayrak!..

Peki ortada bir suç varsa bunun cezasının yasalar çerçevesinde yargı tarafından cezalandırılması gerekmiyor mu? Gördüğü yerde boğazlama işi nereden çıktı? Anayasasında hukuk devleti olduğu yazılı bir ülkenin bakanı bunu bilmiyor olabilir mi?

Biliyor elbette ama sanırım bu cesareti uzun süredir demokrasiyi, hukuku ve anayasayı paspas eden kayınpederinden alıyor. Öyle olmasa ondan aldığı enerjiyle yanına Dışişleri Bakanını da alarak  taa Amerikalara gidip adam kaçırma planları yapmaya cesaret edebilir mi?

Anayasa değişmezse başları çok ağrıyacak

Benim tavsiyem acilen bir anayasa değişikliğine gidilerek, uzun zamandır üzeri çizilmiş kavramların anayasadan çıkarılıp fiili durumun resmileştirilmesi. Zira bu anayasayı çiğneme konusu ileride ciddi bir biçimde başlarını ağrıtabilir.

Gelelim racon kesme konusuna… Damadın kardeşinin yönettiği ama Berat’s Box’tan öğrendiğimize göre aslında fiilen damadın kontrolünde olan Sabah grubu gazetelerinde birkaç gündür Berat haberi göremiyoruz. Halbuki Sabah’ın web sayfasının otuzsekiz manşetinin en az ikisi Damat Berat Paşa’ya ayrılmıştır. Her biri kendi çapında yakışıklı ve karizmatik sayılabilecek fotoğraflar eşliğinde her an her dakika manşetlerin arasından fırlayıp gözümüze sokuluyordu.

Mesela, bizlere her gün yeni bir müjde veriyor Bakan bey. Biz enerjide destan yazarken dünya tepetaklak gidiyor, kıskançlıktan çatladığını öğreniyoruz. Bir bakıyorsunuz sırtında yağmurluk ayağında çizmelerle sahada koşturuyor. Bir bakıyorsunuz fakir fukara, garip gurebanın yanında, o kadar da alçakgönüllü. Nereden biliyorsun derseniz, devletimizin resmi gazetesi Sabah’ta çıkan haberlerden tabii ki. İnanır mısınız bunca yorgunluğu atabilmek için Tayland ya da Miami’ye gitmeye bile vakti yok.

Havuz Berat’ın kalemini kırdı

İşte Damat ne zaman bu boğazlama konuşmasını yaparak racon kesti, o gün bugündür Sabah’ta tek bir haber yok! Halbuki o kadar alışmıştık ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak (şöyle bir isim için neler verilmez) haberlerine… Son bir haftayı taradım, 18 Ağustos günü yaptığı boğazlama konuşmasından sonra Berat Albayrak adeta yer yarıldı da içine girdi. Enerjide işler mi durdu? Başta Almanya olmak üzere ayar verilecek dünya devletleri tövbekar olup kapımıza mı dayandı? Verilecek başka sosyal mesaj mı kalmadı? Hayır.

Benim tahminim Erdoğan’ın Benim adıma kimse racon kesmesin. Eğer bir racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserimsözlerinin muhatabı Berat Albayrak’tı. Ve başında sevgili kardeşi Medya İmamı Serhat Albayrak’ın olduğu medya grubunda bile esamesinin okunmaması da bu yüzden.

Yazık oldu. Kendini fazla kaptırıp daha büyük koltuklara gözünü dikmeyecekti. İngilizceyi sular seller gibi konuşuyor, dünyayı biliyor, ağzı laf yapıyor, siyasetten anlıyor, üstelik azıcık tartışmalı da olsa doktora yapmış, (en azından üniversite diploması var) bu da yetmemiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en kudretli siyasetçisine damat olmuş birine Enerji Bakanlığı yetmez diye düşünmüş olabilir. İşte en zayıf noktası da sonuncusu. Tarihimiz Saray’a damat olan nice kabiliyetlerin hazin akıbetlerinin hikayeleriyle dolu. Dileriz sonuncusu Damat Berat Paşa olmaz…

2 YORUMLAR

  1. Sn.Mehmet Yıldız bey yazınızı çok beğendiğimi herkesin ipteki canbaza bakarken bizim asıl nereye bakacağımızı gösterdiniz bakış açımızı değiştirdiniz teşekkür ederim.Takipçiniz olacağımı belirtmek isterim hürmetler.?

  2. Iste burda gorgu ve asalet devreye giriyor. Asalet sahibi devlet adamlari, yasaya saygi duyar. Yetistirilirken, insana saygi duymayi, terbiyeli olmayi, vakur ama ayni zamanda mutevazi olmayi da ogrenir. Efendi degil, is goren bir memur oldugunun bilincindedir. Mirasyedi ya da talanci degildir. Ama gunumuz ornekleri ne kadar uzak bu ozelliklerden. Basit, pespaye bir agiz. Asalet kiyafetlerde, pahali esyalarda aranir olmus.Kalite dusmus. Ciddiyet yok ya da hic olmamis.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin