Türkiye’yi masaya almadılar

Tr724 HABER YORUM

Azerbaycan ve Ermenistan arasında ‘insani’ ateşkes anlaşmasına varıldı. Masada Rusya, Fransa ve ABD vardı. Türkiye yoktu! Halbu ki başta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün iktidar temsilcileri haftalardır ‘Türkiye’nin de masada olacağını’ söylüyordu kamuoyuna. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev bile daha 5 gün önce ‘Türkiye’nin de masada olması gerektiğini’ anlatmıştı. Ancak Rusya’nın başkanlığındaki toplantıda Türkiye’nin adı bile geçmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 2 Ekim’deki konuşmasında, “Uluslararası toplumun tüm aktörleri, bölgesel ve küresel denklemlerde Türkiye’yi de hesaba katmak mecburiyetinde kalmıştır. Artık hem sahada, hem de masada asli yeri olan bir ülke durumundayız.” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çatışmalar başladıktan hemen sonra AA’ya yaptığı açıklamada, “Sahada ve masada Azerbaycan’ın yanındayız diyoruz ya boş bir söz değil, çabalarımızı sürdürüyoruz.” demişti. Sonuç; barış görüşmesi yapıldı, ateşkes anlaşması sağlandı. Ancak Türkiye masada yoktu.

Söz konusu ateşkes görüşmesiyle Rusya Devlet Başkanı Putin, bölgenin en etkili aktörü olduğunu göstermiş oldu. Türkiye’nin bölgede hiç bir ağırlığı olmadığı net bir şekilde ortaya çıktı. Erdoğan’ın ‘dostum’ dediği Putin, masada Türkiye yerine ABD-Fransa’yı tercih etti.

1 YORUM

  1. Sonuç; barış görüşmesi yapıldı, ateşkes anlaşması sağlandı.

    Yanılıyorsunuz! Henüz sonuçlanmadı ve Azerbaycan Allahın izni ile işgalden kurtulacak!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin