Halkbank’ın reddi hâkim talebi reddedildi!

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde süren davada, Halkbank’ın 14 Temmuz’da mahkemeye yaptığı “reddi hâkim” talebi reddedildi.

Hâkim Richard Berman, Halkbank’ın talebini, hakkındaki iddiaların temel bir dayanağı ve tarafsız olmadığı gerekçesiyle reddettiğini belirtti. Hâkim Berman, kararında 4 önce Rıza Sarraf’ın da benzer gerekçelerle mahkemeye reddi hâkim talebinde bulunduğunu ancak talebi reddettiğini hatırlattı.

Hâkim Berman, Rıza Sarraf davasının başında sanık avukatlarına İstanbul’da yapılan hukuk sempozyumuna katıldığını hatırlattığını ve avukatların herhangi bir itirazı olmadığını kaydetti.

Hâkim Berman gerekçeli kararında, Halkbank’ın reddi hâkim için sunduğu dilekçedeki iddialarına da cevap verdi. 2014 yılında yapılan sempozyuma katılan hukukçuların yaptığı konuşmalardan örnekler ve kendi sözlerine yer verdi.

Halkbank, avukatları Robert M. Cary,Simon A. Latcovich,James W. Kirkpatrick ve Damayanti Desai aracılığıyla davanın görüldüğü New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne sunduğu dilekçede, Hakim Richard Berman’ın, Fethullah Gülen’le bağlantısı olduğu iddiasıyla Halkbank davasından alınması istemişti.

Dava duruşmasının gelecek yıl 1 Mart günü başlaması planlanıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin