Hakkari’ye tepeden bakan Anadolu Ajansı, çöp yığınları ve çamuru görmedi

Kayyım yönetimini övmek için Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki çöp yığınlarıyla dolup taşan sokakları ve çamurlu yollarını görmeyen AKP’nin yayın organına dönüşen Anadolu Ajansı (AA) karla kaplı kenti drone ile görüntüleyerek ‘Belediye hizmetleriyle şehir modern bir görüntüye ulaştı’ başlıklı haberi servis etti.

Kayyım atanan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde su, yol ve altyapı gibi sorunlarıyla boğuşurken, AKP iktidarını başarılı göstermek isteyen Anadolu Ajansı güllük gülistanlık gösteriyor.

Anadolu Ajansı, drone ile havadan görüntülediği kenti güllük gülistanlık gösterdi.

Anadolu Ajansı (AA), geçtiğimiz günlerde “Yüksekova belediye hizmetleriyle ‘şehir kimliğine kavuştu” başlığıyla servis ettiği haberde, karla kaplı kentin havadan görüntülerine yer verildi.

Yüksekova TOKİ Evleri

Haberde, belediyeye ikinci kez kayyım atamasının ardından “yıllardır çözülemeyen sorunların gündeme alınarak çözüme kavuştuğu” ileri sürüldü.

GÖRÜNMEYEN HİZMET

Haberde, “İlçe merkezinde kötü görüntü ve kokuya neden olan Yüksekova Deresi’ni ıslah ederek, çevresini vatandaşların dinlenebileceği yeşil alana dönüştüren belediye, temiz ve kesintisiz içme suyu için bölgenin en modern su arıtma tesislerinden birini tamamlayarak hizmete aldı” ifadelerine yer verdi. Ayrıca, Kayyım yönetiminin yolları asfaltlayarak ve kaldırımları yenileyerek kenti “modern bir görünüme” kavuşturduğu iddia edildi.

Haberde, belediye Kayyımı Kaymakam Osman Doğramacı ile yapılan demece de yer verildi. Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre, belediyenin 1 milyar lira’ya yaklaşan borcunu görmemezlikten gelen Doğramacı, kentin “100 yıllık su sorununu” çözüme kavuşturduğunu ileri sürdü.

YERDEN GÖRÜNTÜLER

Ancak kentin yerden çekilen görüntüleri AA ve Kayyım Doğramacı’nın iddialarını yalanlıyor. Kayyım yönetimi döneminde kentin en işlek yeri olan Cengiz Topel Caddesi’nin kaldırımlarını yapmak dışında ciddi bir hizmet üretmedi. Yazın tozdan geçilmeyen kent kış aylarında adeta bataklığı andırıyor. Kentin neredeyse tüm mahalleleri çöp yığınlarıyla dolu. Yine çarşı merkezi başta olmak üzere tüm sokak ve caddeler köstebek yuvasına dönmüş durumda.

TOKİ’LERİ ÇEKİP ŞEHİR MERKEZİ DİYORLAR

Güngör Mahallesi’nde esnaflık yapan Metin Savaşan, bozuk yollara işaret ederek, “Sokağa çıkma yasaklarından bu yana yollar hep bu halde, sürekli olarak kumlama yapıyorlar. ‘Yolları yapacağız’ diyorlar ama yapmıyorlar” diye tepki gösterdi.

Yolların çamurlu olması nedeniyle insanların alışveriş için dükkanına gelmediğine dikkat çeken Savaşan, AA’nın haberini eleştirdi.

Savaşan, şunları söyledi: “Gidip TOKİ’leri çekip şehir merkezi olduğunu söylüyorlar. Ama orası şehir merkezi değil. Şuan bulunduğumuz bölge tam da şehrin göbeği konumunda. Yollar çamur ve hendekler oluşmuş. İnsanlar bile bu yollardan çıkamıyorlar. Bu yolların yapılmasını istiyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin