Hakim işkenceyi görmemek için mahkemede savunmaya geçti: Biz noter değiliz

15 Temmuz sonrası soruşturmalar kapsamında İstanbul Adli Tıp kurumu çalışanları hakkında 38’i tutuklu, 3’ü firari 52 kişi hakkında açılan davada mahkeme başkanının ‘işkenceyi görmek istememesi ve kayıtlara geçirmemek için gösterdiği çapa’ dikkat çekti.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunması alınan tutuklu sanık Ahmet Akça gözaltı süresince kötü muamele gördüğünü söyledi. Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, gözaltı sürecine ilişkin değil, hakkındaki suçlamalar konusunda savunma yapması gerektiğini söyledi. Sanık Akça’nın avukatı buna itiraz ederek müvekkilinin işkence gördüğünü bunu da mahkeme de anlatması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine Başkan Dağ işkenceyi görmemek ve kayıtlara geçirmemek için şu skandal açıklamaları yaptı:

“Bunun yeri mahkeme değil savcılıktır. Şikayetinizi oraya yaparsınız. 9 ay boyunca şikayet yaptınız mı? Siz bir hukukçusunuz bir dilekçe verdiniz mi? İşkence yapıldığına dair bir savcılığa başvurunuz oldu mu?” dedi.

Bunun üzerine sanığın avukatı, “Hayır ama müvekkilimi bu konuda dinlemeniz gerekir. Belki anlatacakları önemli olabilir” dedi.

“Biz noter değiliz”

Mahkeme Başkanı Dağ ise skandal açıklamalarına devam etti: “Hayır efendim. Bugüne kadar hiçbir başvurunuz olmamış bir dilekçe bile verilmemiş ise bu konuda iyi niyetli olduğunu düşünemem. Neden şimdi? Mahkemenin konusu bu değil? Biz de noter değiliz” sözleri ile sanık Akça’nın iddianamedeki suçlamalar konusunda savunmasına devam etmesini istedi.

Suçlamaları kabul etmeyen Akça, açığa alınana kadar Fizik İhtisas Dairesi’nde çalıştığını belirterek, iddianamede iddia edildiği gibi telefonuna ByLock yüklemediğini ve bu programı kullanmadığını söyledi. Örgüt üyesi olmadığını söyleyen Akça, Adli Tıp Kurumu bünyesinde örgüt yapılanmasını hiç duymadığını, böyle bir yapının olduğunu da bilmediğini kaydetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin