Hakim Berman: Davanın seyri değişti, Halkbank işin merkezinde

ABD’de Rıza Zarrab’la birlikte New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla yeniden hakim karşısına çıktı. Duruşmada, Atilla’nın suçsuz olduğu gerekçesiyle hakkındaki davanın düşürülme talebi ve dosyasının Sarraf davasından ayrılma isteği görüşüldü.

AKP’li eski Bakan Zafer Çağlayan hakkında ABD’de açılan davanın ardından açıklama yapan Hakim Richard Berman, davanın seyrinin yeni iddianame ile değiştiğini söyledi. Berman ek iddianamede Halkbank’ın kurumsal olarak adının öne çıktığını söyledi. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın aleyhine kara para aklamak, bankacılık sahtekarlığı, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoları delmek gibi çok kuvvetli iddialar olduğunu ifade etti.

‘TÜRK YETKİLİLER SUÇ AĞININ PARÇA

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Savcılık, Atilla ile ilgili iddianamede yer alan suçlamaların işlendiğinin açık olduğunu savundu. İran ve Türk yetkililerin Zarrab tarafından kurulan suç ağının parçası oldukları belirtildi.

Savcılık, Atilla ile ilgili iddianamede yer alan suçlamaların işlendiğinin açık olduğunu savundu. İran ve Türk yetkililerin Sarraf tarafından kurulan suç ağının parçası oldukları belirtildi.

ABD’de tutuklu Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla

Dün açıklanan ek iddianameyle adı Sarraf davasına sanık olarak eklenen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve diğer yeni isimlerle ilgili suçlamalar bugün yapılan duruşmanın gündemine geldi.

Ek iddianamede Halkbank’ın kurumsal olarak adının öne çıktığını söyledi. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın aleyhine kara para aklamak, bankacılık sahtekarlığı, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoları delmek gibi çok kuvvetli iddialar olduğunu söyledi.

Tarafları dinleyen Hakim Berman Atilla’nın taleplerinin değerlendirileceği ikinci bir duruşmanın 25 Eylül’de yapılmasına hükmetti.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin