Haber sitelerine ‘çakma anket’ golü!

‘Komsar’ adıyla paylaşımlar yapan hesabın seçim anketi diye servis ettiği sonuçlar T24, Diken, Yeni Akit’e, Ensonhaber, Sputnik gibi çok sayıda haber sitesi tarafından okuyucuyla paylaşıldı.

Anket şirketlerine tepki olarak ortaya çıkan ‘Komsar’, Türkiye’de birçok medya kuruluşunun gazetecilik kurallarını uygulamadığını gösterdi. Hesap, ‘Şirket ve ciddi araştırma beklentisi ile gelip haber yapanların bio’da yazanları ve profil resmimizdeki tiviti okumalarını tavsiye ederiz. Ankets are not endorsment..’ uyarısında bulundu.

KOMSAR DİYE BİR ŞİRKET YOK

‘Komsar’ın mail adreslerine gönderdiği ankete göre, 31 Mart yerel seçimlerinde birçok şehirde taşlar yerinden oynayacaktı. Olmayan şirket, servis ettiği anketi şöyle tanımladı: “Yaptığımız interim anelizlere göre İstanbul’da aradaki farkın % 4,79 düzeylerine gerilediğini, bu trendin görünür gelecekte devam edeceğini estime ediyoruz.”

Sonuçlar aslında gayr-i ciddi görünüyordu ve olmayan şirketin Twitter hesabı ise ‘Komsar’ın tamamiyle trrollemek için açıldığını ortaya koyuyor. Gelen ‘haberi’ doğrulamak için küçük bir araştırma ile buna ulaşmak mümkün. Zira ‘Komsar’ın ‘Kendine Araştırma @KOMSARnet’ isimli Twitter hesabının biosunda şunlar yazıyor: “Araştırmalarımız Tripe Estimasyonu (Traveller et al, 2009) yöntemi ile yapılmaktadır. Ankets are not endorsment. #Aneliz #Anket #Araştırma #KOMSAR”

KOPYALA YAPIŞTIR HABERCİLİĞİ

Örnek habercilik yaptığını savunan T24’ün bu çakma anketi galerilerle de süsleyerek vermesi ise ‘Komsar’ı bile pes ettirdi. Hesap, “T24’e de teşekkür ediyoruz ama suyunu çıkarmayalım. Biz anket şirketlerine tepki olarak ortaya çıktık. Bir de Kputnik, K24 filan mı yapalım?” açıklaması yaptı.

Girişim, kaynağına bakmadan, bilgiyi teyit etmeden, kopyala yapıştır haberciliğin geldiği noktayı gözler önüne serdi. Trollenen haber siteleri ise haberlerini sildi. Ancak hiç birisi özür mesajı yayımlamadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin