Günlük ‘kritik’ eşik 20 bine çıktı; 24 saatteki can kaybı 227

Türkiye’de son 24 saatte 355 bin 442 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 386 kişinin testi pozitif çıktı, 227 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgında yeni kritik eşiği günlük 20 bin vaka sayısı olarak açıkladı. Daha önce söz konusu rakam 5 bin olarak açıklanmıştı.

Sağlık Bakanlığı’nın 29 Eylül’e ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 355 bin 442 yeni testten 29 bin 386’sı pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 227 kişi daha hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Günlük vaka sayısında 20.000’in altını kritik eşik kabul ediyoruz. Yeni vaka sayılarımızsa 30.000’e yaklaşmış durumda. Bugünkü vefat sayımız, daha önceki yüksek vaka sayılarının sonucu olarak 227. Bu tabloya karşı, başarının şartı tedbirlere muntazaman uyum ve aşıdır!” dedi.

HES KODU DIŞINDA BİR UYGULAMAMIZ YOK

Fahrettin Koca, Türkiye’de de görülen ‘Mu varyantı’, yüz yüze eğitim ve koronavirüs aşısının da ele alındığı Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Koca, “Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddia edilmiştir. Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur.” dedi.

Her kademede okulların açık kalması için her türlü tedbiri alacaklarını, okulların mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını söyledi.

Salgının seyrinde günlük vaka sayılarında durağan bir hal oluştuğuna dikkat çeken Koca, şunları kaydetti: “Ancak bu durağanlık düşük vaka sayılarında değil, günlük 20 binin üzerindedir. Bu sayıyı hızla aşağıya düşürecek iki unsur var. Bunlar hızla yüksek oranda aşılı hale gelmek ve tedbirlere uymaktır. Eski günlerimize daha erken dönmek istiyorsak bugün tedbirlere daha sıkı uymalıyız.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin