Güney Afrikalı bakan Kovid-19’dan öldü

HABER | TÜRKMEN TERZİ

Güney Afrika Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Devlet Başkanlığı Bakanı Jackson Mthembu’nun koronavirüse yenik düşerek hayata veda ettiği belirtildi. Hükümetin coronavirüs mesajlarını duyurmakla sorumlu olan bakan Mthemnu 62 yaşında idi.

Devlet Başkanı Ramaphosa, çalışma arkadaşının ardından şu sözlerle üzüntüsünü dile getirdi, “Derin bir üzüntü ve şok içinde Devlet Başkanlığı Bakanımız Jackson Mthembu’nun bu sabah erken saatlerde Kovid-19 ile ilgili komplikasyonlardan vefat ettiğini duyuruyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız bu kayıp anında onun ailesi ile.

“Bakan Mthembu örnek bir lider, bir aktivist ve bütün ömrü boyunca bir özgürlük ve demokrasi şampiyonuydu. Çok sevilen ve çok saygı duyulan bir meslektaş ve yoldaştı, vefatı milletimiz için bir kayıptır. Bakan’ın ailesine, meslektaşlarına, yoldaşlarına ve birçok arkadaşına en derin sempatimi sunuyorum.” diyen Rapamhosa, Mthembu’nun pandemi ile mücadelede en aktif şekilde görev yaptığını söyledi.

Vefat eden Bakan Mthembu, 11 Ocak’ta vücudunun bazı semptomlar göstermesi üzerine yaptırdığı koronavirüs testinin pozitif çıktığını söylemiş ve dinlenmeye çekilmişti. Mthembu, Güney Afrika’da koronavirüse yakalanan dördüncü bakandı.

Güney Afrika’da Çarşamba gecesi itibarıyla, Kovid-19 ile ilgili komplikasyonlar nedeniyle 38.854 kişi öldü, geçen yıl Mart ayında ilk vakanın tespit edildiği ülkede virüs salgınından bu yana yaklaşık 1.37 milyon kişinin enfekte olduğu rapor edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin