Güney Afrika’daki Hizmet kurumlarından Koronavirüs ile mücadeleye destek kampanyası

TÜRKMEN TERZİ | JOHANNESBURG TR724

Güney Afrika’daki Türk okulları, Nizamiye Küliyesi ve Time to Care yardım derneği Koronavirüs ile mücadele kapsamında Johannesburg’un en fakir bölgelerinde yardım dağıttı. Ülkede devam eden 21 günlük sokağa çıkma yasağında, çalışamadıkları için fakirlikleri daha da artan teneke evlerinde yaşayan halka toplam 1750 battaniye, 1750 gıda paketi, 2000 ekmek, 1400 sabun ve 2400 el dezenfektanı  dağıtıldı.

Johannesburg’un  Alexandra ve Diepsloot mahallelerinde yapılan dağıtıma Gauteng Eyaleti Başbakanı David Makhura adına katılan  Gauteng Eyaleti Güvenlik ve Emniyet Eski Bakanı Sizakele Nkosi-Malobane yardımlar için Hizmet gönüllülerine  teşekkür etti. “Bugün burada  Time to Care, Türk okulları ve Uncle Ali’nin yardımlarını halkımıza dağıtmak için hazır bulunuyorum. Biz en içten, samimi dileklerimizi sizlere sunuyoruz, bu en zor zamanda dahi halkımıza yardım elinizi uzattığınız için. Malumunuz 21 günlük sokağa çıkma yasağı var ve en fakir bölgelerimizdeki insanlar günlük yevmiyeli işlerine gidemiyor ve ailelerini maddi yönden destekleyemiyor.” sözleri ile fakirler adına minnettarlığını dile getirdi.

“Nizamiye görevlileri ise şunları söyledi, “Ülkedeki bütün  ibadet yerleri gibi camimiz de Koronavirüs ile mücadele sürecinde kapatıldı. Bizler de bu zor zamanda halkın en  fakir kesimlerine  yardımı dinimizin  bir emri olarak uygulamaya çalışıyoruz. Güney Afrika’da yaşayan varlıklı insanların yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Yardım faaliyetlerimiz ile hükümetin de yükünü hafifletmeye  çalışıyoruz” dediler.

Nizamiye’de online Beraat Kandili Programı

Ülkedeki diğer ibadet mekanları gibi iki haftadır kapalı olan Nizamiye Camisi, Beraat Kandili vesilesi ile sosyal medyadan canlı bir program yaptı. Cami imamı Ebubekir  bey  “Sokağa çıkma yasağından dolayı camimizde cemaate hizmet verememek bizleri tabiki çok üzüyor. Mübarek Beraat Kandili’ni fırsat bilerek sosyal medyadan bir kandil programı organize ettik. Canlı yayınımızı izleyen ve bizlerin duasına iştirak eden  Güney Afrikalılar ve dünyanın  dört bir yanından  insanlar  bizleri mutlu etti. Programıza olan ilgi bizleri önümüzdeki günlerde yeni programlar organize  etmemiz  için motive etti” dedi.

Kur’an  tilaveti ve  tesbihat ile başlayan  programda, Tanzanyalı Lokman bey ilahiler söyledi  ve program gecenin önemini anlatan sohbet ve  dua ile  sona erdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin