Günde 10 bin atmanız için 10 sebep

Hareketsiz yaşam bir çok hastalığı tetikliyor. Oysa günde atacağız 10 bin adım, size sağlıklı bir hayatın kapılarını açıyor. Egzersiz yapmak, yüzmek, bisiklete binmek hastalıkların gelişimini engelliyor. Düzenli spor yapamıyorsanız eğer günlük 10 bin adım atmayı ihmal etmeyin. Bu zihinsel ve fiziksel sağlığınız için hayati önemli. İşte uzmanından 10 bin adım atmanız için 10 sebep

1.Diyabet, tansiyon, kalp krizi riski azalır

Kolesterol dengeniz düzene girer. Damarları koruyan HDL’niz (koruyucu kolesterol) yükselir. Damar sertliği önlenir, diyabet ve tansiyon değerleri dengeye gelir. Kalp krizi gelişme riski yüzde 20’lere varan oranda azalır.

2.Diyabeti geciktiriyor

İnsülin direnci kırılır ve diyabetin gelişme riski azalır. Kan şekeri düzene girer. Ailesel diyabet hastalığı olan kişilerde diyabetin ortaya çıkmasını geciktirilir. Diyabet hastalığı olanlarda ise ilaç ve insülin ihtiyacını düşürür.

3.Kansere karşı koruyucu alkan

Bağırsak hareketlerinin düzenlenip hızlanması sayesinde bağırsak kanseri riski azalır. Kilo verme ve östrojen hormon seviyesindeki düzenlemeye bağlı olarak rahim ve meme kanseri riski geriler.

4.Kilo verdirir

Diyet ile kısıtlanan kalorilerin yanına 10 bin adım eklediğinde günlük ortalama olarak 500 kalori daha fazla yakılır. Bu sayede kilo vermek oldukça kolaylaşır.

5.Depresyona son

İlaç kullanmaksızın günde atacağınız 10 bin adım depresyon belirtilerini belirgin düzeyde azaltır. Dikkat ile konsantrasyon yeteneğiniz artar.

6.Alzheimer ve felç riskini düşürüyor

Felç riskinde ciddi azalma olur. Beyin sağlığının güçlenmesine bağlı olarak erken bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların gelişme riski düşer.

7.Uykuya kolay dalarsınız

Kaliteli uyku vücudun en önemli detoks yöntemi olarak nitelendiriliyor. 10 bin adım atmak uykuya dalmayı kolaylaştırdığı gibi uyku kalitesini artırır.

8.Osteoporozdan korunun

Kas ile eklemleriniz güçlenir. Kemik yapınızı  güçlendirir. Bu sayede osteoporozun önlenmesinde yararlı olur.

9.Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yürüyüş, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hızlanan metabolizma ve kan akımıyla birlikte bağışıklıktan sorumlu hücreler bütün vücuda dağılarak iltihapları önler.

10.Ağrılarınız hafifler

10 bin adım atarsanız, birçok hastalığa yakalanma riskiniz azalır ve vücuttaki kronik gezici ağrılarınız hafifler.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin