Gülizar Biçer Karaca’dan Ayşe Özdoğan çağrısı: ‘Derhal infazının durdurulması gerekir’

Denizli Milletvekili ve CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, cezaevinde kalamayacağına dair gerekli raporlar elinde olduğu halde, savcısının yeni rapor istemesi ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun taraflı raporuyla tekrar cezaevine gönderilen Ayşe Özdoğan’a uygulanan cezaevi işkencesine tepki gösterdi. Gülizar Biçer Karaca, ‘‘Ayşe Özdoğan’ın infazının durdurulması için hukuki ve siyasi girişimlerimizi sürdüreceğiz.’’ dedi.

Isparta’da Hizmet Hareketi’ne ait bir yurtta idarecilik yaptığı gerekçesiyle 9 yıl 4 ay hapse mahkûm edilen 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın cezaevi koşullarında kalamayacağını söyleyen CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca şöyle konuştu:

‘‘4. evre kanser hastalarının hijyenik koşulları, tedavileri, beslenmeleri için hastanede olması gerekir. İnfazının derhal durdurulması gerekir. Hükmün kesinleşmiş olmasından dolayı Ayşe Özdoğan’ın derhal Adli Tıp Kurumu tarafından cezaevi koşullarında kalamayacağını dair raporu vermesi gerekir. Ceza İnfaz Kanunu uyarınca da cezasının infazının derhal durdurulması gerekir. Ayşe Özdoğan infazının durdurulması için hukuki ve siyasi girişimlerimizi sürdüreceğiz. Türk Tabipler Birliği ile görüştük. Ayşe Özdoğan’ın sağlık durumu hakkında bağımsız bir kuruluştan rapor alınmasını sağlayacağız.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin