Gülen’in son kitabı: Dert Musikisi

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin son kitabi ‘Dert Musikisi’ raflardaki yerini aldı. Gülen’in 2012-2013 yıllarında yaptığı sohbetlerden derlenen ve Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitapta, genelde tüm insanlığın, özelde de insanlığa hizmete gönül vermişlerin hangi durumlarda nasıl tavır takınacağı anlatılıyor.

Kırık Testi serisinin 16’ıncı kitabı olarak hazırlanan Dert Musikisi’nde, her durumda temel insani değerleri koruma adına takınılması gereken tavırlara dikkat çekiliyor. Hocaefendi’nin değişen şartlar ve ifritleşen zamanlarda dahi zikzak yaşamadan, birer denge insanı olarak geleceğe yürümelerini salık verip bunu temin adına gerekli esasları nasıl ifade ettiği aktarılıyor. Bu yönüyle eser, özellikle sisli-puslu koşullarda yolunu kaybetmek istemeyenler için bir rehber, bir yol haritası ve bir el feneri mesabesinde olarak tanımlanıyor.

‘Hizmet insanının zorluklar karşısında izlemesi gereken yol haritası’

Kitap Gülen’in geçmiş yıllarda yaptığı sohbetlerden derlenmesine rağmen konuların çok güncel olması dikkat çekiyor. Kırık Testi serisinin diğer kitaplarına nazaran bu kitapta daha fazla ‘Hizmet gönüllüleri’ üzerinde duruluyor ve son dönemde yaşamış oldukları zorluklar karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiğiyle ilgili önemli hatırlatmalara vurgu yapılıyor.

Eserin farklı yerlerinde, yaşanan bela ve musibetlere nasıl yaklaşılacağı, bunların nasıl okunacağı ve bunlar karşısında nasıl bir tavır alınacağına dair önemli izahlar yapılıyor.

Hocaefendi’nin şu sözleri ise pek çok ayet ve hadisten süzülmüş önemli bir hakikatin ifadesi olarak değerlendiriliyor:

“Toplumda farklı patlamalar olabilir. Bir kısım zalim ve müstebitler, devirmeye güçleri yettiği anda, kendilerine muhalif gördükleri insanların tepesine binerek onları ezip geçebilirler. Bazen de toplumlarını hercü merce sevk edecek daha başka hadiselere sebebiyet verebilirler. Fakat bütün bunlar karşısında Müslümanlara düşen, falanı filanı ta’n u teşni etmek yerine öncelikle kendileriyle meşgul olmak ve kendilerini düzeltmektir. Onlar başlarındaki zalimlerden şikayet etmek yerine öncelikle, ‘Acaba Allah bu zalimleri niye bizim başımıza musallat ediyor?’ diye düşünmelidirler. Çünkü onlar dosdoğru olacakları ana kadar, başkalarıyla ugraşmaları faydasızdır.”

Kitap nasıl alınabilir?

Dert Musikisi kitabı ABD’de www.antstores.com; Almanya’da ise www.kitapdunyasi.eu adreslerinden temin edilebilir.

Kitabın dijital versiyonu ise 10 Şubat’ta Apple ve Google mağazalarında satışa sunuldu.

2 YORUMLAR

  1. Doğu Perincek Hocaefendi’ye beş vakit namazlıların bir kısmı tarafında tercih edildi ya…

    Doğu Perinçek Saray’da ağırlanıyor, bütün hizmet erleri zindana atılıyor…

    Namaz kılan insanların bu kadar alçalabileceğini ve o alçak yerde debelenip zevk ü Sefa süreceklerini rüyamda görsem inanmazdım.

  2. Bakara 204-205
    İnsanlardan öylesi de vardır ki, dünya hayatına ilişkin sözleri senin hoşuna gider. Bir de kalbindekine (Sözünün özüne uyduğuna) Allah’ı şahit tutar. Hâlbuki o, düşmanlıkta en amansız olandır.
    Arkasını dönüp gidince veya bir işin başına geçince yeryüzünde bozgunculuk yapmak, ürünleri ve nesileri yok etmek için koşturur durur. Oysa Allah, bozgunculuğu asla sevmez.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin