‘Görüşmem’ dediği Mike Pence’i, Saray’da kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘görüşmem’ dediği ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyeti Beştepe’de kabul etti. Erdoğan, önceki gün İngiliz yayın kuruluşu SKY News’e yaptığı açıklamada Pence ve beraberindeki heyeti kabul etmeyeceğini, kendisinin sadece Trump’la görüşeceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan dakikalar sonra ise Erdoğan, “Mike Pence Pompeo dışındakilerle görüşmem söz konusu değil.” ifadelerini kullanmıştı

Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nda 1 hafta geride kaldı. ABD, Türkiye’ye operasyonu sonlandırma ve ateşkes çağrısı yapmak için Ankara’ya iki ayrı heyet gönderdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşürken bugün de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü.

İSTİKRARSIZLIKTAN ERDOĞAN SORUMLU

Ziyaretten önce Fox’a konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Amacımız Türkiye ile ilişkileri koparmak değil.” dedi. Suriye’nin kuzeyinde ateşkese ihtiyaç olduğunu dile getiren Pompeo, istikrarsızlıktan Erdoğan’ı sorumlu tuttu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin