Gönüllü avukatlardan mağdurlara hukuki destek

Türkiye’de mağduriyet yaşayan, haksız adli ve idari takibata maruz bırakılan ve haklarını bilmeyenlere yönelik hukuki destek sağlanacak. Bu kapsamda Others derneği üyesi gönüllü avukatlar tarafından mağdurlara WhatsApp üzerinden hukuki destek verilecek. Dernek numaraları twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Dernekten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

MAĞDUR DESTEK MERKEZİ REHBERİ

“Türkiye’de ne yazık ki avukata erişim konusunda ciddi sorunlar yaşanmakta; bazı avukatlar 15 Temmuz sonrası açılan soruşturma ve davaları üstlenmek istememekte bazı avukatlar ise astronomik rakamlar talep etmektedir. Baro tarafından atanan ya da ücretli olarak görev üstlenen avukatlara ise görevlerini gerektiği şekilde yapmak istediklerinde baskı uygulanmaktadır.

Adil bir yargılama yapılabilmesinin en önemli koşullarından biri avukata hiçbir engel olmadan ulaşılabilmesidir. Maddi imkansızlık nedeniyle avukata ulaşılamaması, mevzuat ya da fiili uygulamalarla avukatlara zorluk çıkartılması ya da avukatların siyasi tercihleri nedeniyle mağdurlara hukukun gerektirdiği şekilde yardım etmemesi adil bir yargılama yapılmadığının en önemli göstergesidir. Hukuki süreçler nedeniyle mağduriyet yaşayan, haksız adli ve idari takibata maruz bırakılan ve haklarını bilmediği için gerekli işlemleri yapamayanlara kısmen de olsa bilgi desteği sağlamak amacıyla gönüllü avukatlar olarak yardımcı olmak istiyoruz.

Bu kapsamda;

1- CEZA SORUŞTURMASI VE CEZA DAVALARI HAKKINDA YAŞANAN SORUNLAR VE ÖĞRENİLMEK İSTENEN KONULAR HAKKINDA SORULAR,

2- İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALANLARIN YAPMASI GEREKENLER KONUSUNDA Kİ SORULAR,

3- İDARİ YARGILAMA SÜREÇLERİ HAKKINDA Kİ SORULAR,

4- SÜREÇTEN KAYNAKLANAN ALACAK DAVALARI VE İCRA TAKİPLERİ HAKKINDA Kİ SORULAR,

5- ELKOYMA, KAYYIM ATAMA KARARLARI SONRASINDA HAKSIZ KESİLEN VERGİ VE SSK CEZALARI  KONUSUNDA YAPILMASI GEREKENLER HAKKINDA Kİ SORULAR

6- BARO TARAFINDAN ATANAN AVUKATLA YA DA ÖZEL AVUKATLA ÇALIŞMA KONUSUNDA ÖĞRENİLMEK İSTENEN KONULAR VE YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ SORULAR

Hakkında gönüllü avukatlar tarafından Whatsapp üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Sürecin mağduru olmuş ve avukat yardımı almak isteyen herkes bize ulaşabilir ve sorularını  sorabilirler.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin