Gol makinesi isimsiz ayaklar

Paulinho (BK Hacken – İsveç Ligi)

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Avrupa’da gol denilince akla gelecek isimler belli. Hiç duraksamadan Messi, Cristiano Ronaldo, Harry Kane, Muhammed Salah, Cavani, Neymar, Lewandowski isimlerini sayarız. Bir de gözden uzakta gollerini sıralayan forvetler var. Ülke katsayıları düşük olduğu için attıkları gollerin çokluğuna rağmen Altın Ayakkabı’da sıralamaya giremiyorlar.

Altın Ayakkabı sıralamasında ise Lionel Messi ilk sırada bulunuyor. Tangocu oyuncu bu sezon Barcelona formasıyla 16 gol attı. La Liga’nın ülke katsayısı 2 olduğu için Messi’nin attığı gol sayısı iki ile çarpılıyor. 32 puanla ilk sırada bulunan Messi’yi Estonya Ligi’nden isimsiz Liliu 31 puanla takip ediyor. Üçüncü sırada ise bu sezon Süper Lige damgasını vuran Kasımpaşalı Mbaye Diagne var. Senegalli forvet 20 gol atarken, Türkiye’nin katsayısı 1,5 olduğu için puanı 30.

Altın Ayakkabı sıralamasında ilk 5’te Messi dışında tanınmış isim bulunmuyor. Juventus formasıyla bu sezon 14 gol atan Cristiano Ronaldo 28 puanla ancak 7. sırada yer buluyor. Ronaldo ile aynı sayıda gol atan Tottenhamlı Harry Kane ve Arsenalli Aubameyang’da 28 puana sahipler. Ancak oynadığı dakikalar dikkate alındığında sıralama Ronaldo, Kane ve Aubameyang olarak listeleniyor.

İşte isimleri pek gündeme gelmeyen gol makinesi ayaklardan öne çıkan isimler.

Liliu (Kalju Nömme – Estonya Ligi): 1990 doğumlu Brezilyalı forvet Liliu, Estonya Ligi takımlarından Kalju Nömme’de gol olup yağmaya devam ediyor. Estonya takımıyla çıktığı 55 maçta 49 gol atan Liliu, geçen sezon 31 gol attı. Estonya’nın ülke katsayısı düşük olduğu için Liliu’nun Altın Ayakkabı’yı kazanması için bu attığı golün iki katını atması gerekiyor. Piyasa değeri 500 bin Euro olan Sambacıyı, Kalju Nömme takımı temmuz 2017’de bedelsiz olarak kadrosuna kattı.

Zakaria Beglarishvili (FC Flora – Estonya Ligi): Gürcü futbolcu Zakaria Beglarishvili, FC Flora formasıyla sezonu 30 golle kapattı. Estonya Ligi’nde Brezilyalı Liliu ile gol krallığı yarışında bir gol geride kaldı. 1990 doğumlu Zakaria, ocak 2014’ten bu yana FC Flora formasını giyiyor. Estonya takımına bedelsiz gelen Gürcü oyuncu 287 maçta 117 gole imza attı. Gol yollarında oldukça etkili olmasına rağmen Gürcistan milli formasını sadece bir kez giydi.

Paulinho (BK Hacken – İsveç Ligi): Paulinho adını duyunca hemen aklımıza Brezilya’nın ünü ülke dışını aşan eski Barcelonalı Paulinho ve Bayer Leverkusenli Paulinho akla gelir. BK Hacken formasını giyen Paulinho ise tanınmayan Brezilyalılardan biri. 32 yaşındaki Sambacı, geçen 20 gol attı. FC Hacken formasıyla iki kez gol krallığı yaşayan Paulinho, çıktığı 169 maçta 87 gole imza attı.

Patrick Hoban

Patrick Hoban (Dundalk – İrlanda Ligi): Ocak 2018’de bedelsiz olarak Dundalk kadrosuna katılan Patrick Hoban, ilk sezonunda 29 gol atmayı başardı. 27 yaşındaki İrlandalı oyuncu için biçilen değer sadece 50 bin Euro olmasına karşılık gollerini sıralamaya devam ediyor. İrlanda Ligi’nin kalitesini dikkate aldığımızda diğer liglerde benzer başarıyı göstermesi imkansız ancak bedava gelmiş bir oyuncunun bir sezonda 29 gol atmasıda sıradan bir başarı değil.

Roman Debelko (Levadia – Estonya Ligi): Ukraynalı futbolcu Debelko kiralık olarak gittiği Estonya Ligi’nde damgasını vurmayı başardı. Bir sezon top koşturduğu Estonya Ligi’nde 27 gol atan Debelko, sezonun bitimiyle birlikte Ukrayna takımı Karpaty Lviv’e geri döndü. 25 yaşındaki genç forvet, Levadia’da gösterdiği başarıyı Ukrayna Ligi’nde tekrarlarsa önümüzdeki yıllarda adından söz ettiren bir forvet olur. Piyasa değeri ise 350 bin Euro.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin