Gezici Araştırma’nın anketi: AKP’nin kadın tabanı eriyor

AKP’nin oylarının hızla eridiğini gösteren anketlere bir yenisi daha eklendi. Gezici Araştırma’nın ‘Cinsiyet ve yaş gruplarına göre siyasi tercihler’ araştırmasına göre, AKP’nin yüzde 53’lerde olan ‘50-64 yaş arası kadın seçmen desteğiְ’ yüzde 45.5’e geriledi. En sadık seçmen ise 65 yaş ve üstü. Metropoll Araştırma’nın geçtiğimiz hafta yayınladığı ankette de AKP’nin oy oranı yüzde 30,7’ye kadar gerilemişti.

Gezici Araştırma şirketinin ‘Cinsiyet ve yaş gruplarına göre siyasi tercihler’ konusunda yaptığı araştırmadan önemli sonuçlar çıktı. Gezici Araştırma’ya göre AKP’nin yüzde 53’lerde olan ‘50-64 yaş arası kadın seçmen desteği’ yüzde 45.5’e geriledi. Bu sonuç, AKP’ye oy veren söz konusu yaş grubundan her 100 kişiden 17’sinin artık oy vermeyeceği anlamına geliyor. Seçmenin yüzde 21.3’ünü oluşturan bu seçmen kitlesi 2015-2018 arasındaki seçimlerde yüzde 53.8 ile AKP’ye oy verdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 18-75 arasındaki ev kadınlarının yüzde 58’i AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Şu anda bu grubun oranı yüzde 48’e düştü. Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, 35-49 yaş grubundaki kadınların 38.6’sı yine AKP’yi tercih edeceğini belirtirken, genel olarak her yaş grubundan yüzde 10-15 civarında kopuşlar olduğu belirlendi.

EN SADIK SEÇMEN; 65 YAŞ VE ÜSTÜ

Araştırma sonucunda, “Bu durum AK Parti’nin kadın seçmenlerini kaybetmeye başladığının göstergesidir” denildi. Araştırmaya katılanlar yaş gruplarına göre tercihleri incelendiğinde, geçmiş yıllarda AKP’ye oy veren 65 yaş ve üstü kişiler partinin en sadık seçmen grubu olarak görülüyor. Türkiye’de 65 yaş üstü 8 milyon seçmen bulunuyor, genel seçmen içindeki karşılığı yüzde 15. Bu seçmen, ‘Eski Türkiye-Yeni Türkiye’ kavramından dolayı iktidarı başarılı değerlendiriyor. Millet Bahçesi gibi vaatlerle ve sağlık imkanlarının düzelmesi 65 yaş üstü kişilerde karşılık buluyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin