Gezi davası savcısı beraat kararına itiraz etti: Sanıklar cezalandırılsın, Kavala tutuklansın

Tüm sanıkların beraat ettiği Gezi davasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Edip Şahiner,  istinaf mahkemesine başvurdu. Şahiner, sanıkların tamamının cezalandırılmasını, iş insanı Osman Kavala’nın bu dava kapsamında yeniden tutuklanmasını talep etti.

Davanın beraatle sonuçlandığı gün istinaf mahkemesine başvuracağını gösteren süre tutum dilekçesini veren Şahiner, başvurusunda, Kavala’nın kaçma şüphesi olduğunu savundu. Şahiner, Kavala’nın faaliyetlerinde Kürt ve Ermeni vatandaşlara ağırlık vermesini de şüphe unsuru olarak saydı.

T24’ün haberine göre, İstanbul Başsavcılığı, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Gezi davasında 9 sanık için beraat kararı verdiği gün, itiraz hakkını kullanacağını gösteren süre tutum dilekçesini mahkemeye sunmuştu. Savcı Şahiner, söz konusu istinaf başvurusunu yaptı. Başvuruda, Gezi davası sanıkları Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, Tayfun Kahraman, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Mine Özerden, Çiğdem Mater, Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi hakkında verilen beraat kararlarınının yerinde olmadığı savunuldu.

“Kaçma şüphesi var, tutuklansın”

Kavala için Gezi davasında beraatle birlikte tahliye kararı da verilmişti. Kavala, buna rağmen üç yıldır açık tutulan ve daha önce tahliyesine karar verilen 15 Temmuz soruşturması gerekçesiyle serbest bırakılmamış, hakkında yeni tutuklama kararı verilmişti. Daha sonra bu suçtan tahliyesine karar verilmiş ancak aynı dosya üzerinden bu kez casusluk suçundan tutuklanmasına hükmedilmişti.

İstinaf başvurusunda, Kavala’nın kaçma şüphesi nedeniyle Gezi davasından da yeniden tutuklanması talep edilerek, “Suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, sanığın müsnet suçu işlediğinin kabulü halinde yasada öngörülen alması muhtemel ceza miktarı dikkate alındığında tutuklama tedbirinin ölçülü olduğu, sanığın suçun sübutu halinde alması muhtemel ceza miktarının kaçma şüphesine sebebiyet vereceği, müsnet suçun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. maddesinde sayılan katalog suçlarda yer aldığı da anlaşıldığından sanığın tutuklanmasına karar verilmesi istinafen talep olunur” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin