Gergerlioğlu’nun dosyası AYM Genel Kurulu’na sevk edildi

Aldığı hukuksuz cezadan sonra milletvekilliği düşürülen ve cezevine gönderilen eski Miletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dosyası AYM Genel Kurulu’na sevk edildi.

Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Babamın dosyası, AYM Genel Kurulu’na sevk edildi. Artık tüm aşamalar geçildiği için en kısa sürede karar verileceğini umuyoruz” dedi.

Salih Gergerlioğlu ayrıca, “Şu an telefona koşup babama bu haberi vermek isterdim… Neyse, yanına ilk gidecek avukata nasip olacak artık. 🙂 Umudumuz, AYM’nin en kısa sürede bu hukuksuzluğu sonlandıracağı yönünde. Halkın vekiline özgürlük!” ifadelerine yer verdi.

Gergerlioğlu, hakkında verilen hapis cezasının Yargıtay’da onanmasının ardından geçtiğimiz Mart ayında AYM’ye başvurmuştu.

Gergerlioğlu neden hapse girdi?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 21 Şubat 2018’de ‘PKK/KCK propagandası yapma’ suçlamasıyla verdiği iki yıl altı ay hapis cezası kararını oy çokluğuyla onamıştı. Bir haberle ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen ceza nedeniyle Gergerlioğlu 1 yıl 10 ay 17 gün cezaevinde kalması kararı çıkmıştı. Söz konusu habere ise herhangi bir yasaklama getirilmemesi de dikkat çekmişti. Ayrıca Gergerlioğlu’nun miletvekilliği düşürülmüştü. Önce Meclis’ten zorla çıkarılmıştı sonra da evinde yaka paça gözaltına alınarak cezaevine gönderilmişti. Gergerlioğlu şu anda Ankara Sincan Cezaevi’nde bulunuyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin