Gaziantep ve Kahramanmaraş’a bir meteor düşmediği kaldı

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

Gaziantep ve Kahramanmaraş son yılların en yoğun kar yağışına muhatap oldu. Dün öğleden sonra başlayan yağış, gece boyu devam etti. Binlerce araç yollarda kaldı, insanlar araçlarda ve yollarda perişan oldu. En çok tartışılan ise Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yaşananlara yaklaşımı oldu.

Mevsim kış. Soğuk ve yağışın kendisini gösterdiği günlerdeyiz. Dahası yağışın bütün ülkeyi etkisi altına alacağı, günler öncesinden duyuruldu. Suudi Arabistan’ın kar görmeyen bölgelerine bile kar yağdığı haberleri medyada yer aldı.

Önceki gün de yoğun kar yağışının Suriye ve Irak’ı etkisi aldığına ilişkin haberler paylaşıldı.

Meteorolojinin her yağış uyarısı tutmuyorsa da her uyarıyı “Bu kez tutacak” diye var sayıp ona göre önlemler alınması gerekiyor. Nitekim Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de hazırlattığı tanıtım filmini paylaştı.

Paylaşımda biraz da geleceği duyurulan kar yağışına meydan okuma edası vardı. “Geleceği varsa göreceği de var” gibi bir paylaşımdı bu:

“Karı büyük bir heyecanla bekliyoruz, ama bir taraftan da tedbirlerimizi alıyoruz.”

Beklenen kar öyle gece aniden falan da bastırmadı. Gün içinde kendini gösterdi. Saat 17’de başlayan Gaziantep FK-Yeni Malatyaspor maçı gelmekte olan yağış hakkında bir fikir veriyordu. Futbolcu Kerim Hafız, penaltı noktasını ancak karı elleriyle temizleyip bulabilmişti.

Gaziantep çok yağış alan bir yöre değil. Yıllık 344 mm. yağış miktarı ile İstanbul’un ancak dörtte biri kadar. Neredeyse Bolu Dağı Geçidi kadar rakımı olmasına rağmen kurak denilebilecek kadar az yağış alıyor.

Bir günde yarım metre kar yağışını bırakın Gaziantep’i, Türkiye ölçeğinde baktığımızda hiçbir büyük şehir bu yükün altından kalkamaz.

İnsanların hayatlarını etkileyen şeyler esas itibariyle çok değişmez. Ancak şehri yönetenlerin tavırları zihinlere kazınıyor. Her fırsatta kamuoyunun gözü önünde olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, insanlar karda yollarda sefil olurken saatler boyu ortalarda görünmedi.

Başkan Fatma Şahin gece yarısına doğru denetime çıktı ve bu esnada çekilen görüntüleri kendi paylaştı. İnsanlar saatlerdir yollarda perişan olmuş, Başkan Şahin dünyadan habersiz bir şekilde konuya dahil olmaya çalıştı.

Yolda çaresiz bir şekilde duran karla mücadele aracının şoförü olduğu söylenen kişiye, “Sıkıntı ne?” diye soruyor. Bu videoyu da “An itibariyle karla mücadele eden ekiplerimizin çalışmalarını takip ediyor, yerinde inceliyorum” diyerek paylaştı.

Zamanında karla mücadele için yola tuz dökmeyen kamyonlar, geç vakit trafiğe çıkınca araçların oluşturduğu kuyruğun arkasına takılmak zorunda kaldı.

Gaziantep’ten Kahramanmaraş, Adana, Hatay istikametine gitmek üzere şehirlerarası yollarda olanların durumu ise içler acısıydı. Yaşadıkları sıkıntıları gece boyu dile getirip seslerini duyurmaya çalıştılar.

Saatler boyunca aynı noktada beklemek zorunda kalan insanlar, çaresizliklerini cep telefonlarıyla çekip durumlarını sosyal medyadan paylaştılar:

“6 saattir burada rehin kaldık. AFAD’dır, itfaiyedir, 112’sidir hiçbiri buraya gelemiyor.”

Gece boyu bazıları yolda mahsur kalanlara kendilerince rehberlik etmeye çalıştılar. Sağlık uzmanları donmalara karşı neler yapılması gerektiğini, makine mühendisleri egzoz gazının içeri sızması halinde yol açabileceği tehlikeleri anlatmaya gayret gösterdiler.

Anlatılanların, yolda kalanların dertlerine ne kadar derman olduğu bilinmiyordu ama insanlar “benim de katkım olsun” diye kendince çırpınıp durdu.

Esas görevi üstlenmesi gerekenler ya ortalıkta yoklardı, ya da sadece “zevahiri kurtarma” peşindeydiler. Radyocu Zeki Kayahan Coşkun, gece boyu yayınını sürdürerek yolda kalanların seslerini duyan olur diye yetkililere ulaştırmaya çalıştı.

Coşkun’un ilk saatlerden itibaren oluşturulmasını istediği yardım merkezinin duyurulması ancak gece yarısından çok sonra açıklandı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, “İlimiz genelinde yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle otoban ve karayollları üzerinde mahsur kalan vatandaşlarımız kendileriyle daha hızlı iletişim kurulabilmesi amacıyla bu Twitter paylaşımı altında mesaj gönderebilirler” diyerek @EmniyetGM, @TrafikEgm ve @gantepvaliligi hesaplarını duyurdu.

Sabahın ilk saatleri olduğunda yolda kalanların durumlarında hiçbir değişiklik yoktu. İnsanların feryatlarında değişen tek şey, kaç saattir yolda olduklarını duyurmaktan ibaretti.

FATMA ŞAHİN NİÇİN BU KADAR HEDEFTE OLDU?

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, önceki sene “4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi”ne bakanlık bütçesinden katılmasıyla tepki toplamıştı. Dönüşte verdiği röportajda da turistik seyahatinde “Antep biberi yiyerek sağlıklarını korudukları”nı anlatmıştı.

Fatma Şahin, geçtiğimiz ay da Habertürk TV’de Muharrem Sarıkaya’nın programına katılmıştı. Sarıkaya’nın yayın sırasında kadraj dışı olduğunu sanıp stüdyodaki bir gazeteciyi pataklaması ekranlara yansımış, buna şahit olan Fatma Şahin, hiçbir şey olmamış gibi konuşmasını sürdürmüş ve şehrin çiçeğinin rengini anlatmaya devam etmişti.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, el ele verip çaresizliğin nasıl olabileceğini kent halkına ve çevre yollarda kalanlara yaşattılar.

PAZARCIK’TAKİ PATLAMA PETROL FİYATLARINI ETKİLEYECEK

Gaziantep’ten bölgenin diğer kenti Kahramanmaraş’a geçelim. Kent merkezi ve çevre yolları olarak Kahramanmaraş’ın Gaziantep’ten farkı yoktu.

Şehir halkı Gaziantep’tekinin benzerlerini yaşarken, Pazarcık ilçesi sınırları içerisinden geçen BOTAŞ boru hattında bir patlama yaşandı.

Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı’nın 511’nci kilometresinde dün akşam saat 19.30’da henüz sebebi bilinmeyen patlamanın ardından başlayan yangın, geniş bir alana yayıldı.

Patlama sonucu petrol sevkiyatı durduruldu. Yangın gece geç saatlerde ancak söndürülebildi.

Irak ile Türkiye arasında Kerkük petrollerini Yumurtalık limanına taşıyan boru hattında yaşanan patlama, dünya enerji sektörünü yakından ilgilendirdi. Petrol sevkiyatını ciddi sekteye uğratacak bu gelişme bütün yönleriyle tartışılmaya başlandı.

New York merkezli Bloomberg televizyonu, halihazırda büyük bir baskı altında olan petrol fiyatlarının zorlanacağını ve bu gelişmenin fiyatları etkileyeceğini duyurdu.

Bloomberg, yayınının ilerleyen dakikalarında, günde 450 bin varil petrolün taşındığı hattın devre dışı kalmasıyla ham petrol fiyatlarının yüzde 2’ye yakın yükseldiği haberini geçti.

Karla fazla alışık olmayan Gaziantep ve Kahramanmaraş halkı, yaşadığı sıkıntıları yıllar boyu unutmayacak gibi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. “Karla fazla alışık olmayan Gaziantep ve Kahramanmaraş halkı, yaşadığı sıkıntıları yıllar boyu unutmayacak gibi.”

    Toplum neleri “yedi, yuttu,” unuttu, bunu mu unutmayacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin