Öğretmenim, avukatım, gazeteciyim, memurum, iş adamıyım… #15TemmuzMağduruyum

Bugün 15 Temmuz… 3 yıl önce gerçekleştirilen ve hâlâ aydınlatılamayan şaibeli darbe girişiminin üçüncü yıl dönümü. 3 yıl zarfında darbe ile hiç bir ilgisi bulunmayan yüz binlerce kişi ‘adli soruşturma’ adı altında zulme maruz kaldı.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’nın CNN Türk’e yaptığı açıklamaya göre bu sayı 540 bini buldu. Bu kişilerin önemli bir bölümü cezaevine girdi çıktı. Halen 40 bin civarında kişi haksız ve hukuksuz olarak hapiste bulunuyor. Bir yandan da yeni operasyonlar devam ediyor.

AKP hükümeti, batı dünyasından gelen ‘hukuk ve adalet’ çağrılarına rağmen zulme devam ediyor. Zulme maruz kalanlar ise seslerini ancak sosyal medyadan duyurabiliyor. Darbe girişiminin üçüncü yılında da her meslek ve görüşten binlerce kişi Twitter’da açılan etiketi ile yaşadıklarını anlatıyor.

İşte o mesajlardan bazısı:

AKSİYON İŞ GENEL SEKRETERİ: SÜRGÜN MEVSİMİNDEYİZ!

15 Temmuz sonrası çıkarılan 667 sayılı KHK ile kapatılan Aksiyon İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun Genel Sekreteri Muammer Burtaçgiray, 15 Temmuz mağduru olarak konuştu. Çok farklı coğrafyalarda eğitim hizmetlerinde bulunduğunu aktaran Burtaçgiray, “Bir şaki gibi evim basıldı. 75 yaşındaki kayınvalidem ve kayınpederim gözaltına alındı. Önceleri iradi, şimdi cebri olarak yurtdışına çıktım. Bir fabrikada aile maişetimi tamamlamak üzere çalışıyorum. Eşim, dil filolojisi masterini tamamladı. Çocuklar da öyle. Bu süreç bizler için sürgün, üretme dönemi oldu. Aktif sabırla bekleyip göreceğiz. Hizmet kervanı sürmeye devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin