Gazetecilik öğrencileri en az A Haber ve Anadolu Ajansı’na en çok BBC ve FOX’a güveniyor

Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerindeki 20 üniversitenin gazetecilik kulüp başkanlarına ulaşılarak gerçekleştirilen ankette gazetecilik okuyan öğrencilerin A Haber, Yeni Akit ve Yeni Şafak güvenmedikleri en çok BBC, FOX ve Deutsche Welle’ye güvendikleri ortaya çıktı. Anadolu Ajansı’na “hiç güvenmiyorum” diyenler yüzde 78 iken “çok güveniyorum” diyenler yüzde 0, TRT 1’de ise “hiç güvenmiyorum” diyenler yüzde 37 iken “çok güveniyorum” diyenlerin oranı yüzde 2 oldu.

Medya haber sitesi journo.com.tr’den Sevilay Nur Saraçlar, haber kuruluşlarına duyulan güveni sorguladı. Saraçlar, ‘‘Gazetecilik öğrencilerinin medya tüketimini incelediğimiz çalışma gibi, haber kuruluşlarına duyulan güveni sorguladığımız anket için de Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerini temsilen şu üniversitelerden 20 iletişim fakültesini seçtik: Galatasaray, Nişantaşı, Çanakkale, Ege, Yaşar, Uşak, Ankara, Başkent, Selçuk, Akdeniz, Çukurova, Mersin, Cumhuriyet, Atatürk, Fırat, Gaziantep, Hasan Kalyoncu, Trabzon, Ondokuz Mayıs ve Gümüşhane üniversiteleri.’’ ifadelerini kullandı.

İlk aşamada gazetecilik ve iletişim kulübü/topluluğu başkanları ile gazetecilik bölümü temsilcileri gibi ilgili alanda idari/temsili görevler üstlenen öğrencilere ulaştıklarını belirten Saraçlar, ‘‘Onlardan, 33 haber kuruluşuna güven düzeylerini 5 üstünden puanlamalarını ve anketi bölüm arkadaşlarıyla da paylaşmalarını istedik.  Sonuçta her üniversiteden, toplam 45 öğrenci mayıs ayında anketi doldurdu.’’ dedi.

Anketten çıkan sonuçlar şöyle:

AA VE TRT’YE GÜVENSİZLİK ÇOK YÜKSEK

-İktidara en yakın olan TV kanalları ve gazetelere öğrencilerin ne kadar güvendiklerini sorulduğunda, “Güveniyorum” (4 puan) ve “Çok güveniyorum” (5 puan) seçenekleri oldukça az tercih edildi.
-Ankete katılan öğrencilerin yüzde 78’i A Haber’e ve yüzde 71’i Akit’e “hiç güvenmediklerini” belirtti. Anadolu Ajansı’na “hiç güvenmiyorum” diyenler yüzde 78 iken “çok güveniyorum” diyenler yüzde 0. TRT 1’de ise bu oranlar sırasıyla yüzde 37 ve yüzde 2 olarak kaydedildi.

MEDYASCOPE, DUVAR VE BİANET EN ÇOK GÜVENİLENLERDEN

BBC Türkçe, Fox, DW Türkçe ve Sputnik, gazetecilik öğrencilerinin en çok güvendiği haber markaları olarak öne çıktı. Onları Cumhuriyet izledi. En yüksek puan alan kuruluşlara dahi ortalama güven düzeyinin 5 üstünden 3 seviyesinde kalması dikkat çekici.

Yerli kuruluşlara bakıldığında, dijitalde doğan yayınlar, eski haber kuruluşlarının birçoğuna kıyasla daha yüksek güven skorlarıyla dikkat çekiyor. Medyascope, Gazete Duvar ve Bianet gibi…

KADINLAR BAĞIMSIZ MEDYAYA ERKEKLERDEN DAHA FAZLA GÜVENİYOR

En az güvenilen ve çoğunu iktidara yakın medyanın oluşturduğu haber kuruluşlarına erkeklerin güven düzeyi, kadınlardan daha yüksek. Eleştirel yayın yapan, bağımsız medya için ise tam tersi bir durum geçerli. Kadınlar bağımsız medyaya erkeklerden çok güveniyor.

REUTERS RAPORUNDAKİ GÜVENLE İLGİLİ SONUÇLARLA BENZEŞİYOR

Medya haber sitesi journo.com.tr’den Sevilay Nur Saraçlar anketle ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘‘Medya tüketimi anketi gibi bu çalışma da bir akademik araştırma değil. Rassal örneklem vb. bilimsel teknikler kullanmadık. Gazetecilik kulüp başkanları başta olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki gazetecilik öğrencilerinin tutumlarına dair fikir vermeyi amaçlayan bir haber ortaya çıkardık.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Reuters Enstitüsü 2021 Dijital Haber Raporu’nda Türkiye medyasına güvenle ilgili bulgular, gazetecilik öğrencileri arasında yaptığımız bu anketin sonuçlarıyla benzeşiyor.

Fox, Cumhuriyet ve NTV’nin en çok güvenilen markalar olarak öne çıktığı Reuters anketinde, bizim listemizde bulunan BBC ve DW gibi kuruluşlar yer almamıştı. Ayrıca Reuters, Türkiye’de habere duyulan güvenin bu yıl düşmüş göründüğünü, fakat bu kez farklı bir anket şirketi kullandığı için bu değişimin yöntem farkından da kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 59’U HABERLERE GÜVENMİYOR

Aynı rapora göre, dünyanın birçok ülkesinde habere güven artıyor. 46 ülkede 92 bin çevrim içi haber tüketicisiyle yapılan Reuters anketinde, katılımcıların %44’ü, “genel olarak haberlere güveniyorum” yanıtını verdi. Geçen yılki raporda bu oran %38’di.  Bu yıl da haberlere en çok güvenilen ülke Finlandiya (%65), en en az güvenilen ise ABD (%29).

“Genel olarak haberlere güveniyorum” diyenlerin oranı Türkiye’de ise %41 oldu. Aramalar yoluyla erişilen haberler sorulduğunda bu oran %40’a, sosyal medya yoluyla erişilen haberler sorulduğunda ise %36’ya düşüyor.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin