Gazeteci Nurcan Baysal gözaltına alındı

Hak savunucusu ve Ahval News yazarı gazeteci Nurcan Baysal, ‘terör örgütü üyeliği’ gerekçesiyle bu sabah Diyarbakır’da gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şubesi’nde olduğu öğrenilen Baysal’ın avukatının savcı ile görüştüğü bilgisi aktarıldı.

Gözaltı sebebi henüz açıklanmayan Baysal, en son Roboski katliamı mağdurlarından olan ve geçen hafta ttuklanan Veli Encü’nün serbest bırakılması için change.org’da imza kampanyası başlatmıştı.

Gazete Duvar’a konuşan Baysal’ın avukatı Reyhan Yalçındağ, müvekkilinin henüz ifadesi alınmadığını söyleyerek bayram tatili sebebiyle savcılara ulaşmakta zorluk çektiklerini söyledi.

Yalçındağ şunarı söyledi: “İnsanları gözaltına almak artık bir klasiğe dönüştü. İnsanlar çok kolay bir şekilde ifadeye çağırabilirler. Ama bunu yapmadan gözaltına almayı tercih ediyorlar. Nurcan Hanım da bu örneklerden biri. Daha önce yazdığı yazılar nedeniyle yine gözaltına alınmıştı. Şu an bayram tatili olması nedeniyle savcılara ulaşamıyoruz. Ama Nurcan Hanım’ın katıldığı bir DTK toplantısı nedeniyle gözaltına alındığını düşünüyoruz. Gün içerisinde ifadesinin alınıp serbest bırakılmasını ümit ediyoruz.”

Baysal verdiği ifadenin ardından öğleden sonra serbest bırakılırken Twitter hesabı üzerinden şu paylaşımda bulundu: “Özgürüm, gözaltından şimdi çıktım, arayan soran destek veren herkese teşekkür ederim Evime ulaşınca gözaltı gerekçesinin detaylarını yazacağım Ne diyeyim bilmiyorum, iyi ki varsınız hepiniz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin