Gasp tescillendi, Akın İpek soruyor: Bizi neye göre mahkum ettiniz?

İşadamı Akın İpek’in kurucusu olduğu İpek Üniversitesi’nin hukuksuzca gasp edilerek, insanların delilsiz olarak mahkum edildiği, Koza Grubu’nun diğer şirketlerinden üniversiteye yapılan bağışlarda hiç bir usulsüzlük olmadığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle hazırlanan MASAK raporuna göre, İpek Üniversitesi’ne yapılan bağışlarda şüpheli hiç bir durum tespit edilememiş.

Söz konusu kararı sosyal medya hesabından paylaşan Akın İpek, “Bugün, kelimenin tam manası ile skandal bir belgeyi paylaşmak istiyorum. Tarih 26 Eylül 2016. İpek Üniversitesi KHK ile kapatıldıktan sonra gelen MASAK inceleme sonuç raporu. Soru şu; neye, hangi belgeye, hangi delile dayanarak bizi mahkum ettiğiniz? Hukuken…” ifadelerini kullandı.

BAŞSAVCILIK TALEP ETTİ, MASAK ARAŞTIRDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 Aralık 2015’de MASAK’a bir yazı gönderiyor. Söz konusu yazının konusu, Akın İpek’in kurucusu olduğu İpek Üniversitesi’ne grup şirketleri tarafından yapılan bağışlar ile İpek Üniversitesi’nin harcama kalemlerine ilişkin değerlendirme… Başsacılık, MASAK’tan bağışlarla ilgili bir araştırma yaparak, sonucu bildirmesini istiyor.

MASAK: ŞÜPHELİ BİRŞEY YOK

MASAK, Başsavcılığın yazısı üzerine uzun bir araştırma yapıyor. Hesaplar, bağışlar tek tek inceleniyor. Ve 10 sayfalık bir rapor oluşturularak 26 Eylül 2016’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderiliyor. MASAK tarafından hazırlanan raporda aynen şu ifadeler kullanılıyor: “İpek Üniversitesi’ne Koza Grubu şirketlerinden gelen bağış tutarlarının üniversite tarafından şüpheli biçimde kullanılıp kullanılmadığını araştırmak üzere yapılan yukarıdaki çalışmada, üniversite haracamaları konusunda şüpheli görülen husus tespit edilmemiştir.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin