TMSF Başkanı Muhiddin Gülal görevden alındı

AKP rejimi tarafından gasp edilen Boydak Holding’in içini kayyımlarla birlikte boşalttığı ortaya çıkan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal görevden alındı. Gülal’ın yerine TMSF Başkanlığına Fatin Rüştü Karakaş atandı. Gülal, Nurettin Canikli’nin Gümrük ve Ticaret Bakanı olduğu dönemde TMSF Başkanlığına atanmıştı. Gülal’ın, TMSF bünyesindeki şirketlerde Canikli’ye yakın isimleri göreve getirerek şirketleri zarara uğratmıştı.

Gelecek Partisi kurucusu Abdullah Güzeldülger, gasp edilen Boydak Holding’in içinin kayyımlar ve TMSF Başkanı Muhiddin Gülal tarafından nasıl boşaltaldığını ayrıntılarıyla anlatmıştı. Bir yıla yakın yönetim kurulu başkanı olarak kayyımlık görevinde bulunan Güzeldülger’in anlattıklarına göre kayyımlar ve TMSF Başkanı Gülal, holdingi ‘ganimet’ olarak görüyormuş. Katıldığı bir Clubhouse sohbet odasında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Abdullah Güzeldülger, kendisiyle birlikte çalışması için Ankara’da atanan genel müdür (CEO) Ertunç Laçinel’in yolsuzluğunu deşifre ettiğini, bu yüzden yönetimden uzaklaştırıldığını anlattı. Güzeldülger, kayyımların holdingi soymak için paravan şirketler kurduğunu söylemişti.

BOYDAK Holding’de yaşanan yolsuzluklara engel olduğu için bir süre sonra TMSF Başkanı Gülal tarafından görevden alındığını söyleyen Güzeldülger, “BOYDAK Holding’le ilgili yolsuzluk kararlarının altına imza atan Gülal 2016’dan bu yana TMSF bu yolsuzlukları araştırıyor. Anlayacağınız Gülal o günden bugüne kendi kendini soruşturuyor” demişti.

YUSUF ÖKSÜZÖMER DE TMSF ÜYELİĞİNE ATANDI

Atamaya ilişkin karar, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Aynı kararla Yusuf Öksüzömer’in de TMSF üyeliğine ataması yapıldı.

FATİN RÜŞTÜ KARAKAŞ KİMDİR?

1968 yılında Rize’de doğan Fatin Rüştü Karakaş, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu oldu.

İstanbul Üniversitesi’nden Para ve Banka yüksek lisans derecesi alan Fatin Rüştü Karakaş, 1992 yılında Teftiş Kurulu’nda Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladığı Şekerbank’ta 2013 yılı Ocak ayına kadar çeşitli görevler üstlendi.

Fatin Rüştü Karakaş, 2013 yılı Ocak ayından Kasım ayına kadar Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’nda Genel Sekreter olarak görev yaptı ve Kasım 2013’te Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Bir süre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK) Kurul Üyeliği yapan Fatin Rüştü Karakaş, 2019’da TMSF Kurul Üyeliğine atandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin