Furkan Vakfı gönüllülerine polis müdahalesi: Bir kadın boğazı sıkılarak gözaltına alındı

Hatay’ın Erzin ilçesinde basın açıklaması yapmak isteyen ve aralarında 9 kadının da bulunduğu 80 Furkan Vakfı gönüllüsü, biber gazlı müdahale ardından yaka paça gözaltına alındı.

İçlerinde yaralananların da olduğu gönüllüleri emniyet binası yerine Erzin Spor Salonuna götürüldü.

Polisin müdahale sırasında kadınlara yönelik tutumu da dikkat çekti. Polisin boğazına sıkarak gözaltına aldığı bir kadının görüntüsü yaşananları özetledi.

Bu durumu tepki gösteren Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul Twitter hesabından, “Polis develeti olma yolunda ilerliyoruz” paylaşımında bulundu. Kuytul, “Hapisteyken ‘mazlumlar sustukça zalimler azgınlaşır’ demiştim, işte bu onun bir örneği” ifadelerini kullanırken yapılan hukuksuzluklara sessiz kalanların da kendinden utanması gerektiğini belirtti.

Yalnızca anayasal hak olan basın açıklaması gerçekleştirmek istendiğini söyleyen Kuytul, “Kanun adamı olan polis kanunsuzluk yapıp yasal haklarını kullanmalarına izin vermedi. Düşmana saldırır gibi kendilerine el bile kaldırmayan arkadaşlarımıza gaddarca saldırdılar.”

Emniyet yetkilileri, sabah ‘basın açıklaması yapabilirsiniz’ demişti. Sonra bunu kim engelledi? İnsanlık dışı bu muameleyi polise kim emretti? Bu zulmü yapan polisler hangi gizli yerden talimat aldı?” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin