Fransız Çevre Bakanı Nicolas Hulot canlı yayında istifa etti

Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot katıldığı radyo programında canlı yayında istifa etti. Hulot görevden ayrılmasına gerekçe olarak lobilerin iktidardaki varlığını ve küresel ısınmayla mücadele için alınması önlemler konusunda yetersiz kalınmasını gösterdi.

“Tüm bilimsel çalışmalar bir faciayla karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyarken, bu konuyu nasıl umursamadığımızı, nasıl harekete geçmediğimizi anlamıyorum” diyen Hulot hükümetteki memnuniyetsizliğini “kaynaklarımız tükeniyor, canlı çeşitliliği her geçen gün azalıyor ve bu her zaman öncelikli bir sorun olarak algılanmıyor” şeklinde açıkladı.

‘DÜNYA GENELİNDE KÜRESEL ISINMAYA NEDEN OLAN EKONOMİK MODELLERE GERİ DÖNÜŞ EĞİLİMİ HAKİM’

2015’te “Paris’te düzenlenen COP 21 İklim Zirvesi’nin ardından çevre sorunlarına bugün hala nasıl en son öncelik muamelesi yapılır?” diye soran Hulot, dünya genelinde iklim değişikliğine ve çevre sorunlarına yeterli önemin verilmediğini kaydetti.

Eski Fransız çevre bakanı tüm dünyada eğilimin, karşı karşıya kaldığımız çevre sorunlarına neden olan ekonomik modelleri geride bırakmak yerine sürdürme ve hatta yeniden canlandırma olduğundan yakındı.

‘LOBİCİLERİN İKTİDAR ÇEMBERİNDEKİ VARLIĞI BİR DEMOKRASİ SORUNUDUR’

Gazetecilerin neden istifa ediyorsunuz sorusuna “lobicilerin iktidar çemberindeki varlığı yüzünden” diye cevap veren Hulot, “İktidar kimde? Ülkeyi kim yönetiyor?” dedi.

Hulot, uzun süredir hükümetteki gidişattan hoşnutsuzluğunun ardından ülkede avcılık üzerine yapılacak reformların tartışıldığı pazartesi akşamki toplantıya avcılık lobisinin güçlü isimlerinden Thierry Coste’un katılmasının bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

Fransız hükümeti avcılık yasasına reform getirerek avlanmak için gerekli lisans ücretlerini yarı yarıya düşürmeye hazırlanıyor. Bakanlık görevini lobicilerin toplantılara katılmaması şartıyla kabul eden kabul eden Hulot için av ve silah lobisinin tanınmış ismi Coste’un orada bulunması kabul edilemez bir davranıştı.

İsitifa etmenin en doğru karar olduğuna bu toplantının ardından ikna olduğunu belirten 63 yaşındaki siyasetçi, “Toplantıya bir lobicinin katılması, lobilerin iktidar çemberindeki varlığının bir göstergesiydi. Bu tartışılması gereken bir demokrasi sorunu” dedi.

‘NE EŞİM, NE CUMHURBAŞKANI, İSTİFA EDECEĞİMİ HİÇ KİMSEYE SÖYLEMEDİM’

Eski bir televizyon sunucusu ve çevre aktivisti olan Hulot istifa kararını France Inter devlet radyosuna verdiği canlı bir mülakatta açıkladı ve bu kararından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bahsetmediğini belirtti.

“Yakın çevrem dahi hiç kimsenin haberi yok” diyen Hulot görevden ayrılmayı neden seçtiğini “Bu almam gereken en zorlu, en acımasız ve aynı zamanda en sorumluluk sahibi karardı. Eğer istifa etmeseydim, bu yıllardır savunduğum hiçbir şeye inanmıyorum demek olurdu” ifadeleriyle anlattı.

Uzmanlar bu adımın büyük bir ihtimalle kabinede bir değişim zincirine yol açacağı ve Avrupa seçimleri öncesinde Macron yönetimine büyük bir darbe vuracağı görüşünde.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin