Fransa’da yılın en popüler isimlerinden biri: Muhammed

‘Muhammed (Mohamed)’ Fransa’da ilk kez erkek çocuklara en çok verilen 20 isimden biri oldu. 2019 yılı içinde dünyaya gelen 2 bin 500 erkek çocuk için Muhammed ismi tercih edildi.

Euronews’ün haberine göre, her yıl Fransızlar için çocuk isimleri öneren “l’Officiel des Prenoms” adlı yayının editörleri, Muhammed’in 2020’de en popüler 20 isimden biri olacağını öngörmüştü. Uzmanlar, bu ismin popülaritesinin altında dini ve kültürel gerekçelerin bulunduğunu belirtiyor.

Muhammed ismi en popüler dönemini 2 bin 600 erkek çocuğa verildiği 2014’te yaşadı. Takip eden yıllarda ismin popülaritesinde düşüş yaşansa da bu yıl sonuna kadar 2014’teki rakamın geride bırakılması bekleniyor.

Dünya genelinde de aygın

Özellikle Kuzey Afrika kökenli Müslüman ailelerde ilk dünyaya gelen erkek çocuğa İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (sas) ismini verme geleneği bulunuyor. Bu isim aynı zamanda dünya genelinde en yaygın erkek ismi olarak ön plana çıkıyor. Dünyadaki en popüler kız ismi ise ‘Marie (Maria)’.

2019 yılında Fransa’da erkek çocuklar için en çok tercih edilen 5 isim şöyle: Gabriel, Raphael, Léo, Louis, Lucas. Kızlarda ise Emma, Jade, Louise, Alice, Chloé.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin