Fransa’da başbakanlık görevine teknokrat Elisabeth Borne atandı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Jean Castex’den boşalan başbakanlık koltuğuna 61 yaşındaki Elisabeth Borne’u atadı. Devlet bürokrasisinde uzun yıllar görev yapan Borne, daha önce hiçbir seçimde aday olmadı. Teknokrat Borne, Fransa tarihindeki ikinci kadın başbakan olurken, karardan memnun olmayan muhalefet atamayı “devamlılık” olarak değerlendirdi.

Emmanuel Macron’un yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin üzerinden 3 haftaya yakın bir süre geçerken, bu süreçte hükûmet kurma görevinin kime verileceği tartışılıyordu. Emmanuel Macron, mevcut siyasal konteksti göz önünde bulundurarak risksiz bir tercihte bulundu. Macron, Çalışma Bakanı Elisabeth Borne’u dün akşam başbakanlık görevine atadı.

Elisabeth Borne, devlet kültürü içerisinde yetişmiş ve uzun yıllar boyunca bakanlıklarda görev yapmış bir teknokrat olarak biliniyor. Siyasi çekişmelerden uzak bir isim olan Borne, Macron için en risksiz tercih olarak görülüyor. Merkez sol duruşuyla bilinen Borne’un, sağ ve soldan fazla tepki çekmeyecek bir profile sahip oluşunun Macron’un kararında etkili olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda sendikalarla müzakere konusunda oldukça deneyimli bir isim olan Borne, Emmanuel Macron’un sokak protestolarına yol açabilecek emekli maaşları ve sosyal yardım sistemi reformunu gerçekleştirmesinde kritik rol oynayabilecek bir isim.

Macron’un 2017 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Ulaştırma Bakanlığı görevine getirilen Borne, daha sonrasında Ekoloji Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı görevlerinde de bulundu. Bakanlık yıllarının öncesinde Sosyalist siyasetçiler Lionel Jospin ve Segolène Royal ile de çalışan Borne, Paris bölgesi ulaşım ağından sorumlu devlet şirketi RATP’in başkanlığını yapmıştı.

Muhalefet ise  Borne’un başbakan olarak atanmasından memnun değil. Özellikle sosyal yardım ve emeklilik yaşı konularında Macron ile benzer fikirlere sahip olan yeni başbakanın, Mélenchon kanadını memnun etmesi oldukça güç gözüküyor. Borne’un atanmasına sosyal medya üzerinden tepki gösteren Jean-Luc Mélenchon, kararı alt sınıflara yönelik sert adımların bir devamı olarak değerlendirdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin