Feyenoord küllerinden yeniden doğdu [Efe Yiğit]

Yıl 1999. Hollanda liginde Feyenoord fırtınası esiyor. Rotterdam kulübü, ligin bitimine 4 hafta kala şampiyonluğunu ilan ediyordu. Sezon sona erdiğinde 80 puanla 14. şampiyonluğunu kutlayan Feyenoord, lig ikincisi Willem II’ye 15 puan fark atıyordu. Feyenoord bu şampiyonluğu ile ezeli rakiplerinden PSV Eindhoven’i yakalıyordu. Bir başka ezeli rakibi Ajax’ın ise 27 şampiyonluğu vardı. Aradan tam 18 yıl geçti. Feyenoord, 14 şampiyonluğuna yenilerini ekleyemezken, şampiyonluk sayısını Ajax 33’e, PSV ise 23’e taşıdı. Yıllar sonra Feyenoord bu sezon şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerlerken, 18 yıllık hasrete son vermek istiyor.

Kulüp iflasın eşiğinden döndü

Feyenoord’nun adını son kez 2002’de UEFA Kupası’nı kazandığında duyduk. Pierre van Hooijdonk ve Jon Dahl Tomasson gibi yıldızlarda UEFA Kupası’nı Dortmund’u 3-2 yenerek müzesine götüren Feyenoord, bu tarihten sonra ciddi ekonomik kriz yaşadı. Ajax ve PSV’den sonra Hollanda liginin en başarılı takımı giderek sıradan bir kulüp olmaya başladı. 1981’den bu yana şampiyonluk Amsterdam, Rotterdam ve Eindhoven şehirleri arasında gidip gelirken, 1999’dan itibaren Rotterdam şehri bu yarışın dışında kalıyordu.

2010-11 sezonu Feyenoord için tam bir facia oluyordu. Ligi 10. sırada tamamlamasından ziyade PSV’ye 10-0 yenilerek tarihinin en ağır hezimetini yaşaması, taraftarın kalbinde geçmeyen bir acı bırakıyordu. Doğal olarak bu hezimet teknik direkötürün biletini kesmesi gerekirdi. Hatta teknik direktör Mario Been, sözleşmesinin fesedilmesini istiyordu. Yönetim hayır diyordu. Sebebi basitti, yeni bir teknik adama kulübün verecek parası yoktu. Feyenoord artık iflasın eşiğindeydi. Yatırımcıların ikna edilip, kulüp hisselerinin bir kısmının satılmasıyla Feyenoord iflasın eşiğinden dönüyordu. Yeni strateji ucuza alınan oyuncuları parlatıp, pahalıya satarak kulübün bütçesini düzeltmekti. Örneğin İtalyan Graziona Pelle, 2013’te 3,5 milyon Euro’ya alınıp, bir yıl sonra 11 milyon Euro’ya satılıyordu.

Ronald Koeman’la gelen değişim

Feyenoord’un makus talihi 2011’de takımın Ronald Koeman’a teslim edilmesiyle yavaş yavaş değişmeye başlıyordu. Hollanda futbolunun efsane ismi Koeman’ın teknik adamlık kariyeri pekte parlak değildi. Örneğin 2009’un şampiyonu AZ Alkmaar’da sadece 16 maçta görev almış, bunun 7’sinde takımı sahadan mağlup ayrılmıştı. Koeman bir taraftan kariyerini kurtarmak diğer taraftan futbola nokta koyduğu eski kulübünü krizden çıkarmak istiyordu. 3 yıllık Koeman döneminde Feyenoord, 2 lig ikinciliği ve bir kez lig üçüncülüğü ile eski yıllara dönüş sinyalini veriyor, yıllar sonra taraftarının yüzünü güldürüyordu.

Başarısızlıkta rekorlar

Koeman sonrası 2014’te göreve gelen Fred Ruten dönemi yeniden kabus oluyordu. Sezonun bitimine iki maç kala koltuğun sahibi eski oyuncusu Giovanni Van Bronckhorst oluyordu. 2015-16 sezonu Van Bronckhorst yönetiminde rüya gibi başlıyordu. Ezeli rakibi Ajax’ın ardından uzun süre ligi ikinci sırada götüren Feyenoord’un ilk devrenin son maçında NEC Nijmegen’e 3-1 yenilmesiyle kabus günleri başlıyordu. Ligin ikinci devresinde oynadığı 6 maçtan da sahadan mağlup ayrılan Feyenoord, tarihinde ilk kez 7 maç peş peşe kaybediyordu. Şampiyonluk hayalleri yıkılırken, Feyenoord ligin 7. sırasına kadar düşüyordu.  Kulüp yönetimi Giovanni Van Bronckhorst kovmak yerine, şuan Fenerbahçe’nin teknik patronluğunu yapan Dick Advocaat’ı danışmanlığa getiriyordu. Adovacaat, Rangers ve Hollanda milli takımından öğrencisi Van Bronckhorst’a tüm bildiklerini aktarıp, tecrübe kazanmasını sağlıyordu. Bunun meyvesi peş peşe gelen galibiyetler oluyor ve ligi 3. sırada bitiriyordu. Sezonun büyük ikramiyesi ise tam 8 yıl aradan kazanılan Hollanda Kupası oluyordu.

feyenord 2

Mütevazı kadroyla ilk yarıyı lider kapattı

2016-17 sezonunda en pahalı transfer, 3,5 milyon Euro ödenen Danimarkalı Nicolai Jörgensen olurken, Liverpool’dan Brad Jones bedelsiz, Watford’dan Steven Berghuis kiralık olarak takıma katılıyordu. İlk 9 maçını kazanarak sezonu mükemmel bir başlangıç yapan Feyenoord ilk puan kaybını 10. hafta 1-1 berabere kaldığı Ajax maçında yaşarken, tek mağlubiyetini 12. hafta şuanda ligin son sırasında yer alan Go Ehead karşısında alıyordu. Danimarkalı Jörgensen attığı 14 golle başarıda önemli pay sahibi olurken, 36 yaşındaki yaşayan efsane kaptan Dirk Kuyt attığı 7 gol ve oynadığı futbolla takıma katkıya devam ediyor. Feyenoord, takipçileri Ajax’ın 5, PSV’nin 8 puan önünde liderliğini sürdürüyor.

18 yıl aradan sonra Feyenoord taraftarı bu yıl şampiyonluk hayalini daha güçlü kuruyor. Sezon sonunda kazanılan şampiyonluk sıradan bir şampiyonluk olmayacak. Bu Hollanda liginin 3 efsane takımından biri olan Feyenoord’un yeniden var olması demek olacak.

feyenord 1

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin