Fethullah Gülen’in iki yeğenine 12’şer yıl hapis

15 Temmuz sonrası açılan haksız yargılamalardan birisi daha sonuçlandı. Fetullah Gülen Hocaefendi’nin yeğenleri Şamil Gülen ve Tavus Bin Keysan Gülen, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 12’şer yıl hapisle cezalandırıldı. Sanık avukatları, Gülen’e yakınlıkları ve akrabalık ilişkisi yüzünden iki isme ceza verildiğini söyledi.

Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, tutuklu bulundukları Sakarya Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanıkların avukatı ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanıklardan Şamil Gülen, ‘asker imamı’ olduğu ve bu kapsamda Ankara’ya gelip gittiği yönündeki suçlamayı kabul etmedi. Gülen, Ankara’ya hastanede yatan babasını ziyaret için geldiğini söyledi.

Genelkurmay Başkanlığıyla GSM hattı üzerinden yaptığı görüşmelere değinen Şamil Gülen, 10 yıldır çalıştığı telekomünikasyon firmasında, son 3 yıl askeri hatlardan sorumlu olduğunu, arıza meydana geldiğinde ilgili askerlerce arandığını ve arızanın giderilmesi için ekip gönderdiğini belirterek, askerlerle yaptığı görüşmelerin bu işle ilgili olduğunu dile getirdi.

Şamil Gülen, ByLock kullandığı iddiasını ve terör örgütü üyeliği suçlamasını reddettiğini kaydetti.

‘BABAMA ALDIĞIM TELEFON ÜZERİNDEN CEZA VERİLİYOR’

Tavus Bin Keysan Gülen ise adına kayıtlı telefonlarla bazı örgüt yöneticilerini aradığı yönündeki suçlamayı kabul etmedi. Gülen, söz konusu telefonları yatalak babası için aldığını, telefonların babası tarafından kullanıldığını söyledi.

Hizmet hareketine yakınlığıyla bilinen eğitim kurumlarında 2000-2008 arasında çalışması da suçlamalar arasında yer alan Tavus Bin Keysan Gülen’e ABD’ye yaptığı ziyaretler de suçlama olarak yöneltildi. Gülen, bu ziyaretlerin iş amaçlı olduğunu dile getirdi.

Sanıkların avukatı, müvekkillerinin Gülen’e akrabalıklarından dolayı suçlandıklarını belirterek tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Müzakere arasından sonra hükmü açıklayan Mahkeme Başkanı Şükrü Çağlar, sanıklar Şamil Güler ve Tavus Bin Keysan Gülen’i, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 12’şer yıl hapis cezasına çarptırldığını açıkladı. İki ismin de tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin