Fethullah Gülen’in biyografisinin Yunanca’ya çevrilmesi AKP’yi rahatsız etti

Yunanistan’ın köklü yayınevlerinden Papazisis, ABD’li ünlü tarihçi Prof. Jon Pahl tarafından yazılan Fethullah Gulen: A Life of Hizmet adlı kitabı Yunanca olarak yayınladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ı Hizmet Hareketi mensupları için ‘güvenli liman’ olmakla suçladı.

ABD’li tarihçi Jon Pahl tarafından kaleme alınan M. Fethullah Gülen’in biyografisi “A Life of Hizmet” (Hizmetin Hayatı) adlı kitap Yunanca’ya çevrildi. Kitabın satışa sunulduğu online etkinliğine videolu bir mesaj gönderen M. Fethullah Gülen, Türkiye’deki baskı rejiminden kaçan mültecilere kucak açan Yunanistan’a teşekkür etti.

Sosyal medyadan da canlı yayınlanan programa kitabın yazarı John Pahl, Ortak Değerler İttifakı’nın Başkanı Alp Aslandoğan, Yunan yazar Sotiris Livas, Prof. Dr. Iraklis Millas ve Sosyolog Polidefkis Papadopoulos katıldı. Programda Hizmet Hareketi’nin dünya genelinde yürüttüğü faaliyetler ve dinler arası diyalog çalışmalarına övgüler yağdırıldı.

‘‘YUNANİSTAN GADRE UĞRAMIŞ TÜRK İNSANINA KUCAK AÇTI’’

Etkinliğe görüntü bir mesaj gönderen M. Fethullah Gülen, şu ifadeleri kullandı: “Kitabın yazarı ile bir kere görüştük. Ama birçok yeri ziyaret etmiş, Erzurum’a gitmiş, İzmir’e gitmiş. Kitabın Yunanca’ya tercüme edilmesini takdirle yâd ediyoruz. Yunanistan bizim için önemli, belli bir dönemde de kardeş dünya. Bazı dönemlerde yanlış strateji ve taktiklerle bizi kardeşlerimizden, dostlarımızdan kopardılar.

Bir gün bu insanlar bir araya gelecektir. Dünyanın birçok yerinden gadre uğramış Türk insanı eski kardeşlerinin ülkesine gidiyor. Orada iltifat görüyor, sahipleniyorlar. O açıdan da yeni bir fasıl gibi. Gadre uğrayan insanların düşündüğü yerlerin başında Yunanistan geliyor. Yunanistan şu anda bir civanmertlik sergiledi. Bir kardeş ülke olduğunu ortaya koymuş. Biz de kardeşliğin gereğini yerine getirdikleri için takdirle yad ediyoruz. Tarihin şanlı sayfalarına pırıl pırıl altınla, gümüşle yazılmış sayfalarına öyle geçecek.”

MEGA TV GÜLEN’İN MESAJINI YAYINLADI

Yunanistan’ın önde gelen kanallarından Mega TV, Papazisis Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Katerina Marku sabah kuşağında konuk etti. Mega TV, kitabın tanıtım etkinliği için M. Fethullah Gülen’in gönderdiği video mesajdan bölümleri ekrana taşıdı.

”GÜLEN’İ DUYUYORUZ AMA TANIMIYORUZ”

Kitabın tanıtımı öncesinde Kronos‘a konuşan Papazisis Yayınları genel yayın yönetmeni Katerina Marku, ”Yunanistan’da Fethullah Gülen’i çok sık duyuyoruz ama onu tanımıyoruz. Çok azı, özellikle tarihçiler, Gülen ve ‘Hizmet Hareketi’ni biliyor. Fethullah Gülen – Bir Ömür Hizmet kitabı, çok bilgilendirici bir eser. Kitap, gerek Gülen’in yaşam biçimi ve hikâyesi gerekse inşa ettiği ve zulümlere maruz kalma pahasına milyonlar tarafından takip edilen küresel çaptaki hareketi ve kendisinin de Amerika’ya yerleşme serüvenini anlamak için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Katerina Marku, ”Aldığımız olumsuz mesajlar son derece az oldu. Kim olduğu bilinmeyen ve internette sahte bir kimliğin arkasına saklananlarca bırakılan mesajlar hakkında yorum yapmayı ise gereksiz buluyorum.” dedi.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ RAHATSIZ OLDU

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, gelişmenin ardından yaptığı açıklamada, Hizmet Hareketi mensupları için ‘güvenli bir liman’ olarak tanımladığı Yunanistan’da Cemaatle iltisaklı STK’ların yardım faaliyetlerini yürütmelerine tepki gösterdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin