Fethullah Gülen, Viyana saldırısını kınadı: Terörist, müslüman kalamaz

Fethullah Gülen, Viyana’da yaşanan terör saldırısı sonrası taziye ve kınama mesajı yayınladı. “Saldırganlık ve şiddet, Peygamber (s.a.v) yolu değildir ve dini kisve altında irtikâb ediliyor olsa bile İslâm’ın ruhuyla bağdaşmaz! Allah’ın rızasına odaklanmış bir Müslüman terörist olamaz; Allah (c.c.) ve Resûlü’ne (s.a.v) rağmen cinayetlerine ‘cihâd’ süsü vermeye çalışan terörist de Müslüman kalamaz!” denilen mesajda, şu ifadeler kullanıldı:

“Paris’te yaşanan menfur saldırıların açtığı yaralar henüz sarılmadan terör vahşi yüzünü Viyana’da dört kişinin hayatını kaybettiği, birçoğunun da yaralandığı saldırıda bir defa daha gösterdi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere bütün Avusturya halkına başsağlığı ve yaralananlara da acil şifalar diliyorum.” denilen mesajda
İnancı ne olursa olsun insan mükerrem bir varlıktır, insan hayatı mukaddestir. Kur’ân açıkça ifade eder ki; bir insanın öldürülmesi, Allah (c.c.) nezdinde bütün insanların öldürülmesi kadar menfur bir cinayettir.

ŞİDDET PEYGAMBER (SAS) YOLU DEĞİL

Saldırganlık ve şiddet, Peygamber (s.a.v) yolu değildir ve dini kisve altında irtikâb ediliyor olsa bile İslâm’ın ruhuyla bağdaşmaz! Allah’ın rızasına odaklanmış bir Müslüman terörist olamaz; Allah (c.c.) ve Resûlü’ne (s.a.v) rağmen cinayetlerine ‘cihâd’ süsü vermeye çalışan terörist de Müslüman kalamaz!

Allah’ın (c.c.) rıza ve hoşnutluğuna kilitli her Müslümanın, özünde şefkat, merhamet, mülayemet ve insanlık olan, Resûlullah’ın (s.a.v) yaşadığı gerçek İslâm’ı temsil etmesine günümüzde ne çok ihtiyaç var.

İslam’ın dırahşan çehresine atılmış bir çamur hükmündeki bu menfur saldırıları ve bu vesileyle terörün her türlüsünü şiddetle kınıyorum. Cenab-ı Erhamürrahimin böyle elim bir hadiseyi bir daha yaşatmasın, bütün dinlerin ortak hedefi olan dünya barışına giden yolda manileri bertaraf etsin.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin