Fethullah Gülen ve HDP’lilerin bulunduğu 130 kişilik vatandaşlıktan çıkarma listesi

Resmi Gazete’de vatandaşlıktan çıkarılması için 130 kişilik bir liste yayımlandı. Bu kişilerin 3 ay içinde Türkiye’ye dönmemesi durumunda vatandaşlıktan çıkarılacağı açıklandı. Listede Fethullah Gülen ve HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ile Tuğba Hezer de yer alıyor.

15 Temmuz sonrası OHAL döneminde çıkarılan hukuksuz KHK ile Resmi Gazete’de yapılan açıklamadan 3 ay içinde Türkiye’ye dönmeyen kişiler Türk vatandaşlıkları Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılabiliyor.

Resmi Gazetede yer alan açıklamada şöyle denildi:

“26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 302’nci, 309’uncu, 310’uncu, 311’inci, 312’nci, 313’üncü, 314’üncü ve 315’inci maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle haklarında Cumhuriyet Savcılıkları/ Mahkemeler tarafından soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan aşağıdaki kimlik bilgileri yer alan kişilerin, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29’uncu maddesinin 2’nci fıkrası gereğince bu ilanın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri taktirde anılan Kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybettirileceği ilanen tebliğ olunur.”

İşte o liste;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin