Fedactio iftarı üç semavi dini buluşturdu: ‘Chabbadan à Pâques’

ÖZGÜR TAŞÇIOĞLU | BRÜKSEL TR724

2022 yılının Nisan ayı üç semavi dinin en önemli kutsal günlerinin kesiştiği bir ay oldu. Müslümanlar nisan ayı süresince Ramazan’ı idrak ederek günlerini oruçlu geçirirken, Katolik Hristiyan dünyası paskalya bayramını, Museviler de Yahudilerin 500 yılı aşkın süre Mısır egemenliğinde köle olarak yaşamasından sonra Hz. Musa önderliğinde bu ülkeden çıkmasını temsil eden Pesah Günü’nü kutladı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de üç semavi dini temsil eden dernekler, bu kutsal günlerini ortak bir dille ifade eden ‘Chabbadan à Pâques’ iftar programında buluştu. Gecenin ev sahipliğini Brüksel’de Hizmet gönüllülerin girişimleri ile kurulan College des Etoiles yaptı.

İftar programına katılan temsilciler, bu hafta içinde kutladıkları dini bayramlarının anlamını ve önemini ifade ettikleri konuşmaları gerçekleştirdi. İftar saati öncesine denk gelen ve Musevilerin kutsal günleri Şabat başlangıcını temsil eden mumlar Beth Hilal sinagogundan Anne De Potter tarafından yakıldı.

Akşam ezanı ile misafirler Fedactio gönüllülerin katılımı ile iftar zamanını yaşadı. Her masada yer alan üç semavi din inancına sahip konuklardan biri duygularını şöyle ifade etti: ”Ne kadar ortak noktalarımız var, bu gece bunları bir kez daha fark ettik. Diyalog çalışmaları toplumsal ihtiyaca cevap veriyor. Maddi yönden de bu fikirleri destelemek bir cömertlik örneği. Bu açıdan Hizmet Hareketi olağanüstü…’

Gece boyunca Makam Duo sufi müzik grubu, tasavvuf musikisinin birbirinde güzel bestelerini çalarak geceye renk kattı.

Fedactio ve Belçika’da Cizvit cemaatini temsil eden Centre Avec Derneği ile sinagog Beth Hillel, dinlerarası diyalog projeleri kapsamında daha önce de üç dinin kutsal bayramlarına özel yemek tariflerini içeren ve ‘Birlikte yaşam tarifleri’ ismini taşıyan bir kitap projesini hayata geçirmişlerdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin