Faiz kararı öncesi dolar 11 liraya dayandı, gözler Merkez Bankası’nda

Faiz indirimine gidileceğine ilişkin beklentiler ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamaları sonrası Türk Lirası’ndaki rekor değer kaybı sürüyor.

Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararı öncesinde dolar kuru rekor tazleyerek 10,95’i gördü. Ardından geri çekilerek 10,75’e düştü. Sabah saatlerinde 12,45 TL’yi aşan Euro ise 10.30 sıralarında 12,18 TL civarında işlem görüyor. Piyasalar tedirgin, gözler MB’nın faiz kararına çevrilmiş durumda.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ İNDİRMESİ BEKLENİYOR

21 ekonomistin katılımıyla yapılan AA piyasa beklenti anketinde politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin ortalaması 100 baz puan indirim yönünde gerçekleşti. Bloomberg HT televizyon kanalı tarafından yapılan faiz anketine göre, TCMB’nin politika faizini 100 baz puan indirmesi bekleniyor.

YA FAİZ İNDİRMEZSE?

TL’deki rekor değersizleşme nedeniyle MB’nın ‘pas’ geçme ihtimali zayıf da olsa var. Bu durumda dolar kurunda bir miktar gevşeme olabilir ancak Şahap Kavcıoğlu’nun ‘pas’ kararı sonrası MB Başkanlığından alınma ihtimali yüksek. Bu da kurun bir anda fırlamasıyla sonuçlanabilir.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın da görevden alma ihtimalini gözardı etmemek lazım.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin